• rozwiń

Linia wysokiego napięcia do wymiany. Przesyła prąd dla ponad miliona Polaków

Linia wysokiego napięcia do wymiany. Przesyła prąd dla ponad miliona Polaków
Foto: Shutterstock Foto: Modernizacja linii Janów-Zgierz to tzw. inwestycja celu publicznego

O modernizacji liczącej 62 lata linii energetycznej Janów-Zgierz rozmawiali w piątek przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznych z wicewojewodą łódzkim. Stan techniczny linii, zapewniającej dostawy prądu dla ponad miliona ludzi w aglomeracji łódzkiej, wymaga zdecydowanych działań.

Jak poinformowały w piątek Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) piątkowe rozmowy z wicewojewodą łódzkim Karolem Młynarczykiem, były pierwszymi z serii spotkań, w ramach których PSE będą prowadzić konsultacje poświęcone realizacji inwestycji.

Linia wysokiego napięcia

Operator podkreślił, że modernizacja linii 220 kV Janów-Zgierz to tzw. inwestycja celu publicznego, która ma zabezpieczyć dostawy energii elektrycznej dla ponad miliona mieszkańców aglomeracji łódzkiej. Prace mają się rozpocząć na początku 2018 roku, a zakończenie budowy zaplanowano na 2020 rok.

Na obecnym etapie przygotowywana jest niezbędna dokumentacja będąca podstawą do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy.

- Stan techniczny linii eksploatowanej od 1955 r. wymaga zdecydowanych działań, które zagwarantują nieprzerwane zasilanie domów, przedsiębiorstw i obiektów użyteczności publicznej na terenie województwa - czytamy w komunikacie operatora.

"Trudny społecznie proces"

Cytowany w komunikacie PSE wojewoda łódzki Zbigniew Rau powiedział, że "niezmiernie cieszy" go ta inwestycja.

- Zostałem zapewniony, że modernizacja przyniesie wiele korzyści w postaci unowocześnienia, jak również zmniejszenia oddziaływania linii na pobliskie domostwa. Co ważne, linia będzie przebiegała po tej samej trasie, która istnieje obecnie. Popieram tę inicjatywę i liczę na podobne poparcie ze strony przedstawicieli gmin, przez które przebiega linia - powiedział.PSE zauważyły, że realizacja przedsięwzięć infrastrukturalnych - takich jak modernizacja linii energetycznych - jest "złożonym, długotrwałym i trudnym społecznie procesem".

"Dlatego już na etapie opracowywania koncepcji i założeń, specjaliści PSE rozpoczynają proces konsultacji z przedstawicielami gmin, przez które przebiega linia. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządu z Łodzi, Nowosolnej, Strykowa oraz Zgierza. W kolejnych etapach będą organizowane spotkania informacyjne także w poszczególnych sołectwach na trasie linii oraz z właścicielami gruntów" - zapewnił operator.

Zaznaczył, że transparentna polityka informacyjna jest dla niego priorytetem.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane