• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Młodzi, związani z PiS na lukratywnych stanowiskach

Młodzi, związani z PiS na lukratywnych stanowiskach
Foto: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia (CC BY-SA 3.0), bip.krakow.pl, Andrzej Grygiel / PAP Foto: Kamiński, Popławska i Mastalerek obejmują wysokie stanowiska

Mastalerek, Kamiński, Popławska - to nazwiska, o których teraz zrobiło się głośno. Wszystko ze względu na stanowiska, które objęli - jak się wydaje - nie dzięki wyjątkowym kompetencjom lecz przywiązaniu do barw politycznych.

Zdecydowanie najwięcej kontrowersji budzi nominacja Marcina Mastalerka na dyrektora wykonawczego ds. komunikacji korporacyjnej w spółce PKN Orlen. Emocje są nie mniejsze od tych, jakie budziło powołanie w 2014 roku na stanowisko członka zarządu Igora Ostachowicza, jednego z najbliższych współpracowników Donalda Tuska, który jednak z tej funkcji zrezygnował krótko po nominacji. Tutaj takiego scenariusza spodziewać się nie należy.

Bez mandatu

Marcin Mastalerek (32 l.) pochodzi ze Szczecina i jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim. W 2014 roku sprawował funkcję rzecznika Prawa i Sprawiedliwości, ale w lipcu 2015 roku zastąpiła go posłanka Elżbieta Witek. Mastalerek przejął zaś wtedy zarządzanie sztabem wyborczym partii. Podczas kampanii wyborczych Andrzeja Dudy oraz Beaty Szydło odpowiadał za komunikację oraz przygotowanie spotów i konwencji. Był również posłem na Sejm RP VII kadencji.

Nie znalazł się jednak na listach w ubiegłorocznych wyborach do parlamentu. Ale jak się okazuje, warto było poczekać kilka miesięcy na nowe wyzwania. Jednak już poza polityką.

PKN Orlen jest bowiem uważany za perłę polskiej gospodarki. Koncern ma trzy rafinerie: w Płocku, Jedliczu, Trzebini i cztery za granicą: trzy w Czechach oraz w Możejkach na Litwie. 27,52 proc. akcji spółki należy do Skarbu Państwa. W 2014 roku przychody Orlenu wyniosły 106 832 mln zł - to o 6 proc. mniej  niż w roku poprzednim. Wynik netto spółki zatrzymał się na poziomie ujemnym, równym 5 828 mln zł. W rankingu popularności największych 50 spółek notowanych na giełdzie, PKN Orlen zajmuje 29. pozycję.

Wraca Kamiński

Do życia publicznego wróciło również nazwisko Mariusza Antoniego Kamińskiego. Jak poinformowała "Rzeczpospolita", 37-letni były poseł Prawa 
i Sprawiedliwości 
został szefem Polskiego Holdingu Obronnego, choć na próżno szukać w ostatnich miesiącach sukcesów w jego działalności publicznej.

Pod koniec 2014 roku Kamiński został najpierw zawieszony, a potem wykluczony z PiS (wraz z innymi posłami tej partii Adamem Rogackim i Adamem Hofmanem) w związku z rzekomym niewłaściwym rozliczaniem kosztów podróży służbowej do Madrytu (polityk miał pobrać zaliczkę na wyjazd prywatnym samochodem, a faktycznie odbyć ją tanimi liniami lotniczymi).

Jak podaje "Rz", Kamiński będzie rządził holdingiem, który w 2014 roku przekazał produkcyjne spółki sektora obronnego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (skupiającej ponad 30 firm i 19 tys. zatrudnionych pracowników), lecz ma w niej 35 proc. udziałów.

Nowi w Krakowie

Spore zaskoczenie wywołuje również powołanie 31-letniej Małgorzaty Popławskiej na stanowisko wiceprezesa Krakowskiego Parku Technologicznego. Krakowska radna do niedawna była przewodniczącą Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości.

Jak czytamy w biuletynie informacji publicznej, Popławska jest absolwentką I LO im.  Nowodworskiego w Krakowie. Ukończyła z wyróżnieniem filologię niemiecką na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz handel zagraniczny na wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego. Biegle włada językiem niemieckim i angielskim. Ukończyła Studia Podyplomowe z Rachunkowości i Finansów w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego.

To jednak nie koniec partyjnych nominacji dla młodych działaczy związanych z Prawem i Sprawiedliwością.

Szefem krakowskiego KRUS został właśnie 31-letni Łukasz Kmita. To były szef Związku Komunalnego Gmin "Komunikacja Międzygminna" w Olkuszu, a w przeszłości także dyrektor biura poselskiego Jacka Osucha z Prawa i Sprawiedliwości.

AMW w rękach Kurtyki

W połowie grudnia szefem Rady Nadzorczej Agencji Mienia Wojskowego został zaś Paweł Kurtyka. Do agencji trafił w efekcie odwołania, przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, całej rady i szefostwa. Kontrowersje wzbudził młody wiek szefa rady Nadzorczej. Syn śp. Janusza Kurtyki, szefa IPN, który zginął w katastrofie smoleńskiej, ma bowiem 25 lat. Sam Paweł Kurtyka nigdy nie zapisał się do partii.

Z wykształcenia jest architektem i historykiem. Pierwszy kierunek ukończył na Politechnice Krakowskiej, drugi na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Agencja Mienia Wojskowego jest agencją wykonawczą nadzorowaną przez Ministra Obrony Narodowej. Do głównych zadań AMW należy m.in. gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa, nabywanie i sprzedaż lokali mieszkaniowych, nieruchomości czy infrastruktury oraz dokonywanie remontów w zarządzanych lokalach mieszkaniowych i użytkowych. AMW zajmuje się również budową domów mieszkalnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bl0to
Niczym się nie zajmują tylko jak najszybciej się nachapać i obsadzić swoich klakierów, często bez cv, niewykształconych i zerowym doświadczeniem w danej branży. Takiego syfu jeszcze nie było w RP.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
arasik
zmartwię cie, przez ostatnie 8 lat rządzili tacy sami partyjni fachowcy. Haubica została przebita na wylot przez pocisk z karabinu maszynowego. Nikt za to nie beknął, a poszło ponad 200mln zł na badania.
 • 0
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane