• rozwiń
  • WIG20 2314.29 +0.48%
  • WIG30 2663.41 +0.54%
  • WIG 59729.78 +0.42%
  • sWIG80 11629.83 -0.08%
  • mWIG40 4056.30 +0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:42

Dostosuj

Niepokojąca sytuacja na rynku mleka

Niepokojąca sytuacja na rynku mleka
Foto: sxc.hu Foto: Mleczarze: niepokojąca sytuacja na rynku mleka

Sytuacja na rynku mleka jest niepokojąca z powodu m.in. dużych zapasów w UE mleka w proszku i masła - uważa prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś. Jak mówił, gdyby zostały one skierowane na unijny rynek, to można spodziewać się kryzysu na rynku mleka.

W czwartek odbyło się sympozjum na temat aktualnej sytuacji na rynku mleczarskim, w który uczestniczyli m.in. prezesi spółdzielni mleczarskich oraz minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich (KZSM) powiedział, że nie wiadomo, co się stanie z unijnymi zapasami mleka i masła, sięgającymi 0,5 mln ton. Wskazał też, że notowania kontraktów produktów mleczarskich na lipiec-sierpień na giełdzie nowozelandzkiej, która w dużym stopniu wyznacza ceny na rynku światowym, spadają.

Zapasy mleka

Szef resortu rolnictwa poinformował, że podczas posiedzenia unijnej rady ministrów ds. rolnictwa zgłaszał wniosek, aby zapasy zgromadzone w UE były upłynniane na rynkach zewnętrznych Wspólnoty. Dodał, że sprzedażą zapasów poza UE zainteresowane są także inne unijne kraje.

Minister zapewnił, że resort rolnictwa chce wspierać rozwój polskiego mleczarstwa i zależy mu na silnej pozycji polskich podmiotów zarówno w produkcji, przetwórstwie, jak i handlu. Dodał, że rolnictwo jest częścią niedawno przyjętej przez rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Przypomniał, że Sejm niedawno uchwalił pakiet ustaw, które wzmacniają pozycję producentów rolnych wobec przetwórstwa i handlu. M.in. zostały uchwalone przepisy o eliminowaniu nieuczciwych praktyk handlowych.

Dopłaty

W związku z kryzysem z 2015 roku na rynku mleka po zniesieniu limitowania produkcji, Unia Europejska w ramach interwencji dopłacała do czasowego przechowywania odtłuszczonego mleka w proszku oraz masła. Chodziło o zdjęcie z rynku nadwyżek tych produktów, przez co miały się ustabilizować ceny produktów mleczarskich.

Broś zaznaczył, że ubiegły rok też nie był łatwy dla branży. Średnia cena skupu mleka wyniosła 1,10 zł za litr, a przychody rolników z tytułu produkcji mleka były niższe niż rok wcześniej. Mniejsze przychody uzyskały też mleczarnie. Według szacunków KZSM, były one na poziomie 27 mld zł. Zwrócił uwagę na niską rentowność branży, która jest na poziomie 1,4-1,5 proc., a także na gorsze wyniki w handlu zagranicznym. W 2016 r. wartość eksportu produktów mleczarskich wyniosła ok. 1,47 mld euro, czyli spadła o 5 proc. w stosunku do 2015 r. i o 19 proc. wobec 2014 r.

Co z sieciami handlowymi?

Broś podkreślił, że problemem dla branży mleczarskiej jest również handel z sieciami handlowymi, które działają "z pozycji siły". Jak mówił, chodzi m.in. o wymuszenie warunków handlowych m.in. poprzez jednostronne obniżanie cen, stosowanie kar za niezrealizowane dostawy, przy bardzo krótkich terminach zamówień, a także przedłużanie terminów zapłaty, stosowanie zróżnicowanych marż w zależności od producenta czy narzucanie wzorów umów.

Odnosząc się do problemów z sieciami, jakie sygnalizowali uczestnicy spotkania, Jurgiel przyznał, że "sprawa przewagi inwestorów zagranicznych w zakresie handlu" jest problemem. Dodał, że nie ma w tej chwili pomysłu na jego rozwiązania, "ale coś trzeba z tym zrobić". Minister zachęcał do opracowania wspólnej propozycji w tym zakresie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
andrzej_buras
Sankcje wobec Rosji działają skutecznie Europa ma problemy ze sprzedażą nadwyżek produkcji Ostatecznie pozbyli się 170 milionów potencjalnych klientów To musi boleć a będzie gorzej
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dariusz_koszkulv48j
jezeli jest duzo mleka na rynku to dlaczego od grudnia mleko poszlo do góry o ok 20 groszy? zabarwiona woda o zawartosci tluszczu 0,5% byla po 1,70 a teraz po 1,90-2,0 pln. markowe mleko w kartonie 3,2% to wydatek blisko 3pln.
maslo poszlo do góry o ok 4 pln/kg. ser poszedl o ok 2 pln/kg.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Lysander
Jest za dużo mleka, więc skupmy za publiczne pieniądze nadwyżke z rynku i jednocześnie dopłaćmy rolnikom by ich produkcja się opłacała. Rolnik powiększy stado, wyprodukuje więcej mleka, więc skupmy nadwyżkę i dopłaćmy dla rolnika by jego produkcja się opłaciła, rolnik powiększy stado...
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane