• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Zmiany w kodeksie karnym mogą ostro uderzyć w firmy

Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta Foto: Marcin Warchoł pojedzi dziś do Brukseli przedstawić projekt zmian w prawie karnym przygotowany przez resort, którym kieruje Zbigniew Ziobro.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, na zaproszenie Komisji Europejskiej, bierze w poniedziałek udział w konferencji w Brukseli. Jej główne tematy to zabezpieczenia i konfiskaty narzędzi służących do popełnienia przestępstwa i korzyści pochodzących z przestępstwa.

Jak informuje resort celem konferencji jest analiza, czy konieczne jest opracowanie na poziomie Unii Europejskiej nowego instrumentu, który pogłębi współpracę państw w zakresie konfiskaty i być może rozszerzy unijne rozwiązania w zakresie konfiskaty rozszerzonej na inne przestępstwa.

"Uczestnicy konferencji przedstawią swoje doświadczenia płynące z wdrożenia przepisów prawa Unii Europejskiej dotyczących konfiskaty do prawodawstw krajowych oraz z funkcjonowania mechanizmów współpracy międzynarodowej w wykonywaniu decyzji o zabezpieczeniu i przepadku mienia" - czytamy w komunikacie.

Podczas spotkania wiceminister sprawiedliwości będzie moderował panel ekspercki dotyczący zarządzania zajętym mieniem a także zaprezentuje wnioski płynące z implementacji dyrektywy w zakresie tzw. przepadku rozszerzonego.

Polska propozycja

Jak napisała dzisiaj "Rzeczpospolita" polska propozycja zakłada, że w firmach na czas postępowania będzie można wprowadzać zarząd przymusowy. Jak zauważa gazeta, w grę wchodzi zaledwie podejrzenie popełnienia przestępstwa.

- Polski projekt konfiskaty idzie za daleko, takich wymogów nie stawia unijna dyrektywa - zauważa prof. Michał Romanowski z Uniwersytetu Warszawskiego, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Dodaje, że unijny dokument wskazuje m.in. na przestępczość korupcyjną, narkotykową czy mafijną, a nie – jak polski projekt – np. na zaniechanie obowiązków informacyjnych z ustawy o ofercie publicznej.

Także zapytany przez gazetę prof. Romanowski krytykuje pomysły. Jego zdaniem wprowadzenie przymusowego zarządcy jest bardzo uznaniowe – nie wiadomo, jak długo i czyj interes reprezentować ma zarządca.

Przedsiębiorcy boją się, że pomysł Ziobry oznaczać będzie ingerencję w prawo własności, ponieważ takie prawo może być wykorzystane do np. niszczenia konkurencji.

Minister Zbigniew Ziobro zapowiada koniec bezkarności komorników:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
szaszapek
Wystarczy, że coś się Ziobrze ubzdura i będzie mógł kraść w majestacie prawa na potęgę. Taką prywatną nacjonalizację przeprowadzi, jak tylko ktoś na niego krzywo spojrzy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane