• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Polacy mają zarabiać na mieszkaniach. Szykują nowe przepisy od nowego roku

Kredyty na nowo: sześć miesięcy na sprzedaż mieszkania Odtwórz: Kredyty na nowo: sześć miesięcy na sprzedaż mieszkania
Kredyty na nowo: sześć miesięcy na sprzedaż mieszkania "Źródło: TVN24 BiS"

Ustawa o spółkach rynku wynajmu pozwoli zarabiać Polakom na mieszkaniach i biurach. Ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku - poinformował Grzegorz Mickiewicz z resortu rozwoju. Ustawa ma zwolnić inwestorów z podatku CIT.

- Chcemy, aby oszczędności Polaków zaczęły zarabiać. Ma w tym pomóc ustawa o spółkach rynku wynajmu. Zgodnie z zapowiedziami ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku - powiedział Grzegorz Mickiewicz, doradca, członek gabinetu politycznego wicepremiera oraz ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.

Dochody z nieruchomości

Ustawa pobudzi rynek nieruchomości komercyjnych poprzez wprowadzenie do obrotu spółek specjalnego przeznaczenia lub funduszy inwestycyjnych, zwanych REIT. Celem REIT-ów będzie kupno, sprzedaż i zarządzanie nieruchomościami. Ich właściciele będą czerpali dochody z wynajmu nieruchomości, a większość zysków przekażą akcjonariuszom w postaci dywidend.

W trakcie środowej konferencji na targach Real Connect Mickiewicz zaznaczył, że ustawa ta ma "uwolnić oszczędności Polaków, które w tej chwili przekraczają 200 mld zł".

Mickiewicz zaznaczył, że jak przewiduje Ministerstwo Finansów, dochody ze spółek REIT będą zwolnione z podatku CIT. - To pomoże inwestorom, przede wszystkim indywidualnym, inwestowanie na rynku nieruchomości komercyjnych w biura, nieruchomości handlowe, magazyny, a także w niektórych przypadkach także w mieszkania na wynajem - wyjaśnił.

Dodał, że Polacy będą mogli zainwestować na przykład w mieszkanie dla Ukraińców i Białorusinów.

- Jest ich w Polsce 1,3-1,4 miliona, muszą oni gdzieś mieszkać. To okazja, aby Polacy mogli na tym zarabiać - powiedział.

Efekt ustawy

Zdaniem Mickiewicza w wyniku "wprowadzenia do polskiego porządku prawnego spółek REIT produkcja sektora budownictwa wzrośnie o 700 mln zł rocznie, możliwe jest także zwiększenie wartości dodanej wytworzonej w Polsce łącznie o ok. 479 mln zł". Efektem utworzenia REIT-ów byłoby stworzenie ok. 4,3 tys. nowych miejsc pracy.

Projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości jest obecnie opiniowany, w najbliższym czasie powinien trafić do Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
paskuś
Państwo, czyli wspólnota nas wszystkich, chce, by jedni z nas zarabiali na tym, że państwo pozbywa się troski o mieszkania i to w naszym klimacie?!
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane