• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Polska na hamulcu. Ministerstwo ocenia ostatnie trzy miesiące

Polska na hamulcu. Ministerstwo ocenia ostatnie trzy miesiące
Foto: Shutterstock Foto: PKB Polski w czwartym kwartale 2016 roku może być niższe niż w trzecim kwartale

Tempo wzrostu PKB w czwartym kwartale 2016 roku może być "nieznacznie" niższe niż 2,5 proc. osiągnięte w trzecim kwartale - oceniają analitycy Ministerstwa Rozwoju.

"Uwzględniając opublikowane dane dotyczące sprzedaży detalicznej, należy oczekiwać, że aktywność sektorów usług i przemysłu była jedynie nieznacznie wolniejsza niż w trzecim kwartale 2016 roku. Tempo spadku aktywności w sektorze budowlanym w czwartym kwartale było najniższe w całym 2016 roku, a był to główny czynnik spowolnienia PKB w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku" - napisali analitycy MR.

"W związku z tym należy oczekiwać, że dynamika roczna PKB w czwartym kwartale była jedynie nieznacznie niższa niż odnotowane w trzecim kwartale 2,5 proc." - dodano.

MR prognozuje

MR oczekuje w pierwszym kwartale poprawy koniunktury zarówno w sektorach usług, jak i przemysłu.

"Oczekujemy także, że nastąpi stabilizacja w sektorze budowlanym, który powinien odnotować wzrost aktywności (w ujęciu rocznym) już w drugim kwartale br." - napisano.

Analitycy MR prognozują, że w styczniu 2017 roku, przy dwóch dniach roboczych więcej niż przed rokiem, wzrost produkcji przemysłowej będzie zbliżony do 5 proc. rdr.

 

Zobacz rozmowę o polskiej gospodarce. Gościem programu "Biznes dla Ludzi" był Ignacy Morawski (23.12.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane