• rozwiń

Program 500 plus przyciągnie Polaków z Wysp? Ministerstwo oczekuje tysięcy osób

Foto: PAP/EPA/Andy Rain Foto: Zdaniem Rafalskiej, po decyzji o Brexicie można oczekiwać powrotu 100-150 tys. osób

- Resort rodziny i pracy myśli o programie zachęcającym do powrotów Polaków z Wielkiej Brytanii - powiedziała minister Elżbieta Rafalska. Jej zdaniem po decyzji o Brexicie można oczekiwać powrotu 100-150 tys. osób. Dodała, że dla części z nich zachętą może być program 500 plus.

- W mediach pojawiały się takie informacje, że do Polski może wrócić ok. 400 tys. młodych ludzi, którzy wyjechali. Ta skala powrotów wydaje mi się nadmiernie optymistyczna - powiedziała w środę Rafalska.

- Sądzę, że część z nich będzie szukała swojego miejsca gdzieś zagranicą - w Niemczech, Hiszpanii, może we Francji. Ale gdyby to było 100-150 tys., to są takie szacunki, które mogą się sprawdzić - oceniła minister.

- Mam nadzieję, że część sama będzie tworzyła miejsca pracy - podkreśliła. - Nie są to osoby, które będą skłonne podjąć pracę na minimalnym wynagrodzeniu. Przyjadą do nas z kapitałem jakiegoś doświadczenia, może również z kapitałem finansowym, będą gotowe do podjęcia własnej działalności, bądź mają takie atrakcyjne doświadczenia zawodowe, że natychmiast się na rynku odnajdą - powiedziała.

Powrót dla 500 plus?

- Będziemy też myśleli o programach dedykowanych dla tej grupy. Jesteśmy na etapie przygotowań takich programów, mamy możliwości finansowania z Funduszu Pracy - powiedziała Rafalska.

W jej ocenie na decyzję o powrocie jakiś wpływ może mieć program świadczeń wychowawczych 500 plus. - Nie chcę powiedzieć, że ktoś będzie wracał z powodu "pięćsetki", ale nie bez znaczenia dla rodzin wielodzietnych, albo z dwójka dzieci jest fakt, że nasze świadczenia są atrakcyjne i już na porównywalnym poziomie – powiedziała.

- W przypadku rodzin, które maja dylemat, czy posyłać dzieci do polskiej szkoły i wracać, fakt, że będą mieli zabezpieczenie w postaci świadczenia wychowawczego może mieć pewne znaczenie. Oczywiście nie przeceniam tego, ale jest to istotne, bo to świadczenia porównywalne i rodziny często pytają, jak z nimi będzie, tym bardziej, że nie wiadomo, co będzie się działo za chwilę w Wielkiej Brytanii - podkreśliła.

Zdaniem wiceministra rodziny i pracy Stanisława Szweda na decyzje o powrotach będą wpływać poprawiające się w Polsce zarobki, które dla specjalistów są już na porównywalnym poziomie. W jego ocenie, nie bez znaczenia będą też obawy dotyczące bezpieczeństwa i zagrożeń z tego wynikających.

 

Zobacz: Polacy wrócą do Polski po Brexicie?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Andrzej Maliniak
He he niech wracają, zawsze będzie statystycznie mniej długu narodowego na "łepka" teraz mamy ok 30 000 zł. Na dobę mamy wzrost długu o 222 000 000 zł. A szykuje się więcej bo w zusie w tym roku brakuje ok 60 000 000 000 zł na emerytury!
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
ChrisC
Matko czy oni naprawdę w to wierzą?! Prowadzenie firmy w UK kosztuje 12Funtów miesięcznie a u nas 1200zł i traktują cię jak złodzieja... Nikt nie wróci. Nawet odwrotnie - wyjadą puki się jeszcze da :D
Nie wiem co oni wdychają tam w tym rządzie :D
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane