• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Gigantyczny zakup MON i budżet wyczerpany. "Polska będzie się zdecydowanie broniła"

Foto: PAP/ Leszek Szymański Foto: Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas podpisania umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a MESKO

Inspektorat Uzbrojenia MON i należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka MESKO podpisały we wtorek wart 932,2 mln zł kontrakt. Dotyczy dostawy 1,3 tys. przeciwlotniczych pocisków rakietowych bliskiego zasięgu Piorun oraz 420 mechanizmów startowych do nich. Kontrakt kończy realizację tegorocznego budżetu i oznacza, że wszystkie pieniądze przewidziane w tym roku na modernizację techniczną wojska zostały wydane.

Umowę podpisano w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Ma być wykonana w latach 2017-2022.

- To nie jest byle jaka umowa. Ona opiewa na blisko 1 mld zł, 932 mln zł, 1300 zestawów rakiet Piorun i 420 zestawów im towarzyszących. To jest jeden z większych kontraktów, co więcej - takich, które będą realizowane już począwszy od 2017 r. Ta broń zostanie dostarczona nowym jednostkom obrony terytorialnej już w 2017 r. - powiedział szef MON.

Defensywna broń

Macierewicz podkreślił, że Pioruny są bronią defensywną. - Polska jest krajem pokojowym. Polska nikomu nie zagraża, ale Polska będzie się zdecydowanie broniła i każdy agresor musi mieć świadomość, że napotka nie tylko jednostki operacyjne, ale także obronę terytorialną kraju wyposażoną w najnowocześniejszą obronną broń - powiedział minister.

Dodał, że podpisany we wtorek "kontrakt kończy realizację tegorocznego budżetu" i oznacza, że wszystkie pieniądze przewidziane w tym roku na modernizację techniczną wojska - zarówno jednostek operacyjnych, jak i Wojsk Obrony Terytorialnej, które mają powstać od przyszłego roku - zostały wydane. Macierewicz podkreślił, że stało się tak po raz pierwszy od wielu lat. - To jest także odpowiedź dla tych wszystkich, którzy tak często wieszali psy na inicjatywie Wojsk Obrony Terytorialnej - dodał szef MON.

O realizacji budżetu na uzbrojenie armii portal tvn24bis.pl informował na początku listopada.

Rakiety JASSM

Macierewicz poinformował też, że "został dzisiaj przywieziony ze Stanów Zjednoczonych kontrakt na rakiety JASSM o przedłużonym zasięgu" (JASSM-ER). Potwierdził też zapowiedzi, że umowa zostanie podpisana jeszcze w tym roku. Wiceszef MON Bartosz Kownacki poinformował we wtorek na Twitterze o przekazaniu dokumentów w tej sprawie.

Pociski kierowane AGM-158B Joint Air-to-Surface Standoff Missiles Extended Range (JASSM-ER) będą stanowić uzbrojenie polskich samolotów F-16. Ich przeznaczeniem jest rażenie celów naziemnych na dystansie do tysiąca kilometrów. Z informacji PAP wynika, że Polska chce kupić chce kupić 40 takich rakiet.

Prezes PGZ Arkadiusz Siwko powiedział, że Piorun to znakomita broń i jeden z najnowocześniejszych produktów zbrojeniowych na świecie. - Zakłady MESKO dostarczają właśnie znakomity produkt, znakomitą broń. Dzisiaj ta broń - polska - staje się elementem kluczowym dla polskiej armii - podkreślił Siwko.

Rakiety Piorun

Podpisana we wtorek umowa to pierwszy kontrakt na rakiety Piorun. Powstały w wyniku kompleksowej modernizacji pocisków Grom, wykonanej przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, podwarszawskie CRW Telesystem-Mesko i MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej. Pociski Grom zostały przyjęte na uzbrojenie Wojska Polskiego w połowie lat 90. XX w. i były eksportowane do Gruzji, Indonezji i na Litwę.

Piorun różni się od Groma poprawioną skutecznością i celnością, zapalnikiem zbliżeniowym, który pozwala niszczyć cele bez fizycznego trafienia, zasięgiem wydłużonym do 6,5 km, pułapem rażenia zwiększonym do prawie 4000 metrów i celownikiem przystosowanym do pracy nie tylko w dzień, ale i w nocy.

Ceremonia podpisania umowy odbyła się z udziałem parlamentarzystów ze Świętokrzyskiego. - Państwo wiecie, jak o nich mówią? Scyzoryki - żartował Macierewicz, gdy posłów i senatorów zaproszono do wspólnego zdjęcia. - To jest najnowocześniejszy scyzoryk ze Świętokrzyskiego - odpowiedział, wskazując na makietę Pioruna, przewodniczący senackiej komisji obrony Jarosław Rusiecki (PiS).

 

Armia Macierewicza. Zobacz materiał z programu "Czarno na białym" w TVN24 (25.11.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (71)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
michel40
Kto mu w tych zakupach doradza? - widelec? Czy Macierewicz myśli, ze "oni" zaatakują nas dronami? Należało zapytać się fachowca, a nie się kłócić i pokazywać swoje ego. Fachowiec poszedł do cywila i dobrze - jeden normalny.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zasz
przecie od dawna wiadomo że najlepszą obroną jest atak, to cholere wydawc kase na rokiety obronne . Czy nie lepij zaatakowąć i rozwiązac ostatecznie problem
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
KP2015
To przestarzałe rakiety z początku lat 90, tylko kosmetycznie zmodernizowane. Już mają wartość bojową rzuconej do góry cegły. A za kilka lat to ho ho ho.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane