• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

Tysiące firm wykreślono z rejestru VAT. Ministerstwo chwali się wynikami

03.02.2017 | Były szumne zapowiedzi, efekty są niewielkie. Rząd nie znalazł pomysłu na uszczelnienie VAT Odtwórz: 03.02.2017 | Były szumne zapowiedzi, efekty są niewielkie. Rząd nie znalazł pomysłu na uszczelnienie VAT
03.02.2017 | Były szumne zapowiedzi, efekty są niewielkie. Rząd nie znalazł pomysłu na uszczelnienie VAT "Źródło: Fakty TVN"

Od początku roku z rejestru podatników VAT wykreślono już ponad 39 tysięcy firm. Jak wynika z informacji resortu finansów, przeszło 25 tysięcy z nich nie prowadziło działalności. "Wykreślenie z rejestru podatnika uczciwego nie jest w praktyce możliwe" - zapewnił wiceminister finansów Mirosław Banaś w odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą skreśleń z rejestru firm w wyniku oszustw podatkowych.

Zgodnie z tak zwaną dużą nowelizacją ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia tego roku, fiskus uzyskał prawo do wykreślenia z urzędu firmy z rejestru podatników VAT. Do 10 kwietnia br. skorzystał z tego prawa ponad 39 tys. razy - wynika z informacji resortu finansów udzielonych PAP.

Powody wykreśleń

Najwięcej, bo ponad 25 tys. firm wykreślono, ponieważ zawiesiły działalność na co najmniej sześć miesięcy.

Podstawą do wykreślenia z rejestru 7693 podatników było ustalenie, że przez sześć kolejnych miesięcy lub dwa kwartały składali deklaracje, w których nie wykazywali sprzedaży lub nabycia towarów i usług z kwotami VAT do odliczenia.

W przypadku 3708 podatników powodem wykreślenia było nieskładanie deklaracji VAT przez pół roku, mimo takiego obowiązku. W 357 przypadkach ustalono, że podatnik nie istnieje, a w 293 przypadkach okazało się, że dane podane w zgłoszeniu są nieprawdziwe. Nie można było skontaktować się z 1499 podatnikami lub ich pełnomocnikami.

447 podatników wykreślono z rejestru, ponieważ podatnik lub pełnomocnik nie stawiali się na wezwania organu kontroli skarbowej. W 12 przypadkach podatnicy składali faktury dokumentujące fikcyjne czynności. W 10 przypadkach fiskus uznał, że podatnik VAT wiedział lub miał uzasadnione podstawy by przypuszczać, że jego bezpośredni lub pośredni dostawcy uczestniczą w oszustwie podatkowym.

Co może zrobić podatnik

Do problemu wykreślenia z powodu oszustw podatkowych odniósł się w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Marian Banaś. Wyjaśnił, że w takim przypadku decyzja jest zakończeniem "innych czynności o charakterze formalnym". Według Banasia w ich trakcie podatnik ma możliwości złożenia wyczerpujących informacji i wyjaśnień, a po wydaniu decyzji może odwołać się do wyższej instancji, następnie wnieść skargę do sądu administracyjnego.

"Biorąc powyższe pod uwagę, należy podkreślić, iż wykreślenie z rejestru podatnika uczciwego nie jest w praktyce możliwe, gdyż każdy przypadek podlega indywidualnej ocenie w kontekście całokształtu występujących okoliczności" - zapewnił Banaś.

Wiceminister zaznaczył, że przedstawione rozwiązania zostały wprowadzone w celu ograniczenia nadużyć i oszustw podatkowych, co - jego zdaniem - przyniesie poprawę warunków działalności gospodarczej dla wszystkich uczestników rynku wymiany gospodarczej poprzez przywrócenie warunków uczciwej konkurencji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ram
Loading...
ram
Inna rzecz jest kuriozalna , otóż zauważono , że od momentu wykreślenia podatnika do momentu ujawnienia tego na stronie MF, na której można sprawdzić jego status jako np. czynnego podatnika VAT , upływa jakiś czas ! To jest dopiero niebezpieczne dla pewności obrotu gospodarczego!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
tojajestem
To że ktoś składał tzw. zerowe deklaracje (nie było zakupów i sprzedaży - ale opłacał ZUS - to jest powodem wykreślenia ? Przecież zero - to nie jest wyłudzenie. Czasami tak jest, że zlecenie wykonuje się długo - a po pół roku jest faktura i to duża - wtedy jest VAT - szczególnie w przypadku usług. I czym się rząd chwali ???
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane