• rozwiń

Kupującym grozi nawet 25 lat więzienia. Ministerstwo ostrzega przed ogłoszeniami w sieci

Skiba o uszczelnianiu podatków Odtwórz: Skiba o uszczelnianiu podatków
Skiba o uszczelnianiu podatków "Źródło: TVN24 BiS"

Ministerstwo Finansów ostrzega przed ogłoszeniami dotyczącymi sprzedaży kosztów firmowych. Jak wskazano, zarówno oferentom jak i potencjalnym nabywcom tak zwanych pustych faktur grozi kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do nawet 25 lat.

Resort poinformował w komunikacie, że Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa monitorują publikowane w internecie ogłoszenia dotyczące sprzedaży kosztów firmowych.

Proceder polega na wystawianiu faktur dokumentujących fikcyjne zdarzenia gospodarcze. "Faktury te są następnie księgowane przez ich nabywcę, zwiększając kwotę naliczonego podatku VAT oraz zmniejszając kwotę podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym" - czytamy w komunikacie.

MF ostrzega

Przedstawiciele ministerstwa zwrócili uwagę, że bardzo często sprzedawca "wystawiając" fakturę korzysta z danych innych podmiotów gospodarczych bez ich wiedzy. "Ten model działania dominuje w przypadku ogłoszeń internetowych" - dodano.

Taka faktura - jak przypomina MF - jest niczym innym jak zadrukowaną kartką papieru.

Resort finansów dodał, że wykrywanie tak zwanych pustych faktur pozwala wykorzystanie danych z JPK_VAT i System Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej (STIR).

Przypomniano także, że oferentom i potencjalnym nabywcom takich faktur, iż handel fakturami jest nielegalny i zagrożony (tak dla wystawcy jak i nabywcy) karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy aż do 25 lat.

JPK

W styczniu 2018 roku wszedł w życie obowiązek przekazywania przez wszystkich podatników ewidencji VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) to elektroniczna ewidencja zakupów i sprzedaży VAT.

JPK objął swoim działaniem 1,6 mln płatników VAT, w tym mikroprzedsiębiorców. System w ograniczonym zakresie funkcjonował od 2016 roku.

Informacje o prowadzonej ewidencji składa się bez wezwania do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane