• rozwiń
  • WIG20 2319.10 -1.69%
  • WIG30 2669.43 -1.61%
  • WIG 60097.10 -1.44%
  • sWIG80 12009.31 -0.51%
  • mWIG40 4238.99 -0.95%

Ostatnia aktualizacja: 2019-03-22 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Uszczelnienie VAT. Resort finansów ma nowe pomysły

Morawiecki: dochody z VAT w górę o 23 procent Odtwórz: Morawiecki: dochody z VAT w górę o 23 procent
Morawiecki: dochody z VAT w górę o 23 procent "Źródło: TVN24 BiS"

Ministerstwo Finansów proponuje dalsze uszczelnienie w systemie VAT - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Zmiany rząd ma przyjąć w drugim kwartale tego roku.

Resort finansów proponuje zmiany w tak zwanym pakiecie paliwowym. Chodzi m.in. o zmianę definicji paliwa (którego nabycie z innego kraju Unii Europejskiej podlega szczególnej procedurze związanej z wpłatą podatku VAT w terminie 5 dni) poprzez odwołanie do definicji zawartej w ustawie Prawo energetyczne i uniezależnienie kwalifikacji od przeznaczenia tego paliwa.

Propozycje zmian

Kolejne propozycje MF to wprowadzenie przepisów doprecyzowujących w zakresie braku zwrotu podatku, gdy doszłoby do nieuzasadnionego jego (podatnika - red.) wzbogacenia oraz wyłączenie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT (do 200 tys. zł rocznego obrotu) przez niektóre grupy podatników.

Resort finansów chciałby również zmienić warunki stosowania kaucji gwarancyjnej, a także zmienić zasady wystawiania faktur, których podstawą jest paragon fiskalny oraz korzystania z takich faktur i jednocześnie wprowadzenie stosownych sankcji w tym zakresie. 

Ministerstwo chciałoby też zmian związanych z wyłączeniem z masy upadłości kaucji gwarancyjnej, o której mowa w art. 105b ust. 1 ustawy o VAT, złożonej w formie depozytu pieniężnego lub pisemnego nieodwołalnego upoważnienia organu podatkowego, potwierdzonego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, do wyłącznego dysponowania, do wysokości składanej kaucji gwarancyjnej, środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku prowadzonym w tym banku lub w tej kasie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane