• rozwiń

Kasa państwa nad kreską. Najnowsze dane resortu finansów

Ministerstwo Finansów: po wrześniu tego roku budżet miał nadwyżkę Odtwórz: Ministerstwo Finansów: po wrześniu tego roku budżet miał nadwyżkę
Ministerstwo Finansów: po wrześniu tego roku budżet miał nadwyżkę

W okresie styczeń-wrzesień dochody budżetu państwa wyniosły 272,9 miliarda złotych, czyli 76,7 procent planu, wydatki - 269,7 miliarda złotych, to znaczy 67,9 procent planu, a nadwyżka budżetowa - 3,2 miliarda złotych - podało w środę Ministerstwo Finansów w komunikacie o wykonaniu budżetu.

MF podało, że w okresie styczeń - wrzesień 2018 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 10,6 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. "Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu I-IX 2017 r. o 7,3 proc., tj. ok. 17,2 mld zł" - czytamy.

Wyższe dochody

Z komunikatu wynika także, że w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego: dochody z podatku VAT były wyższe o 4,7 proc. rok do roku (tj. ok. 5,5 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 5,1 proc. rdr (tj. ok. 2,6 mld zł), dochody z podatku PIT były wyższe o 13,9 proc. rdr, tj. ok. 5,2 mld zł, dochody z podatku CIT były wyższe o 16,6 proc. r/r (tj. ok. 3,7 mld zł), natomiast dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 3,9 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

"Wysokie dochody z podatku PIT i CIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Ponadto wysokie dochody z podatku CIT związane są również z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych" - czytamy w komunikacie.

Wykonanie wydatków

MF dodało, że w okresie styczeń - wrzesień 2018 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 20,8 mld zł i było niższe o ok. 6,8 mld zł (tj. 24,5 proc.) w stosunku do okresu styczeń - wrzesień 2017 r. "Spowodowane jest to wpłatą z zysku z NBP w czerwcu 2017 r. w kwocie 8,7 mld zł, która nie wystąpiła w 2018 r." - napisano.

"Wykonanie wydatków budżetu państwa po dziewięciu miesiącach 2018 r. wyniosło 269,7 mld zł, tj. 67,9 proc. planu. W stosunku do analogicznego okresu 2017 r. (258,5 mld zł) jest to wartość wyższa o 11,2 mld zł, natomiast analizując zaangażowanie wydatków w stosunku do planu jest ono na zbliżonym poziomie jak po III kwartałach roku 2017 (tj. 67,2 proc. planu)" - napisano też w komunikacie

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ziolko
kreatywna księgowość :)
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Pomelon
Ładnie to rzeczywiście wygląda, ale jak sobie policzyć to przychody planują na ok. 351 mld zł, wydatki 396 mld zł, więc widać ile mniej więcej będziemy w plecy.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane