• rozwiń

Budżet wciąż nad kreską

Nadwyżka w państwowym budżecie Odtwórz: Nadwyżka w państwowym budżecie
Nadwyżka w państwowym budżecie

Po październiku nadwyżka w budżecie wyniosła 6,5 miliarda złotych - podało Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z komunikatem dochody budżetu w tym okresie wyniosły 309,4 mld zł, tj. 87 proc. planowanych. Z budżetu wydano natomiast 302,9 mld zł, czyli 76,3 proc. zaplanowanej na ten rok

kwoty. Tym samym nadwyżka w budżecie wyniosła 6,5 mld zł.

Wyższe dochody

W informacji wyjaśniono, że w okresie styczeń- październik 2018 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 14,4 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Tylko z podatków uzyskano o 7,7 proc., czyli o ok. 20,3 mld zł więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Podano, że w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego:

- dochody z podatku VAT były wyższe o 5,4 proc. (tj. ok. 7,3 mld zł);

- dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 5,2 proc. (tj. ok. 3 mld zł);

- dochody z podatku PIT były wyższe o 13,7 proc. (tj. ok. 5,8 mld zł);

- dochody z podatku CIT były wyższe o 16,5 proc. (tj. ok. 4,1 mld zł);

- dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatku bankowego) były wyższe o 3,7 proc.

"Wynik sytuacji na rynku pracy"

"Wysokie dochody z podatku PIT i CIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Ponadto wysokie dochody z podatku CIT związane są również z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych" - tłumaczy resort finansów.

Poinformowano ponadto, że do końca października br. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 24,0 mld zł i było niższe o ok. 6,1 mld zł (tj. 20,2 proc.) w stosunku do okresu styczeń - październik 2017 r. "Spowodowane jest to wpłatą z zysku z NBP w czerwcu 2017 r. w kwocie 8,7 mld zł, która nie wystąpiła w 2018 r." - wyjaśnia MF.

Wykonanie wydatków

Zgodnie z komunikatem wykonanie wydatków budżetu państwa po dziesięciu miesiącach 2018 r. w wysokości 302,9 mld zł, oznacza, że w stosunku do analogicznego okresu 2017 r. (292,4 mld zł) były one wyższe o 10,6 mld zł. 

Już w połowie listopada minister finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, że wstępne informacje dotyczące wykonania budżetu wskazywały, iż po 10 miesiącach budżet miał ok. 6 mld zł nadwyżki. Zastrzegła, że dokładna wysokość nadwyżki będzie znana po weryfikacji wszystkich danych.

W ustawie budżetowej na 2018 r. założono deficyt na poziomie 41,5 mld zł. Jednak w uzasadnieniu do projektu budżetu na przyszły rok resort finansów podał, że przewiduje, iż deficyt na koniec tego roku będzie mniejszy i wyniesie 23,76 mld zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane