• rozwiń

Wyższy VAT na leki dla zwierząt? W portfelach mogą to odczuć miliony Polaków

Zwierzęta uczą się unikać ludzi Odtwórz: Zwierzęta uczą się unikać ludzi
Zwierzęta uczą się unikać ludzi "Źródło: TVN24 BiS"

Ministerstwo Finansów chce, by lecznicze produkty weterynaryjne zniknęły z listy towarów objętych niższym VAT. Stracić na tym mogą między innymi właściciele psów i kotów oraz schroniska. Propozycja jest do dyskusji - zapewnia wiceminister finansów Filip Świtała.

Lecznicze produkty weterynaryjne mają zniknąć z listy towarów objętych 8-procentowym VAT - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, autorstwa Ministerstwa Finansów. Oznacza to wzrost stawki VAT do 23 proc.

Dotychczas odpowiedni załącznik obowiązującej ustawy o VAT przewidywał 8-procentową stawkę podatku na "podstawowe substancje farmaceutyczne, leki i pozostałe wyroby farmaceutyczne". Po zmianie będą to: "produkty lecznicze – z wyłączeniem produktów leczniczych weterynaryjnych".

"Negatywne konsekwencje"

Ponad połowa Polaków (52 proc.) ma jakiekolwiek zwierzę domowe w swoim gospodarstwie domowym - wynika z badania Kantar Public z 2017 roku. Podwyżka stawki VAT może więc oznaczać wyższe koszty leczenia ulubieńców dla nawet kilkunastu milionów Polaków. Wzrosną jednak także koszty utrzymania zwierząt gospodarskich, co może mieć wpływ na portfele jeszcze większej grupy - konsumentów mięsa czy mleka.

"Puls Biznesu" napisał, że Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET szacuje, iż rynek leków weterynaryjnych jest wart rocznie około miliard złotych. Wraz z podwyżką VAT-u przybędzie mu więc dodatkowo ok. 150 mln zł kosztów.

- To nie są pieniądze, które wspomogą budżet państwa, ale jednocześnie to kwota, która może mieć naprawdę solidne negatywne konsekwencje dla przemysłów mięsnego, mleczarskiego, a w efekcie dla konsumentów tych produktów, oraz właścicieli 15 mln psów i kotów - powiedział, cytowany przez "PB", dyrektor POLPROWET-u Artur Zalewski.

Problem dla schronisk

Z kolei Cezary Wyszyński z fundacji "Viva!" ocenił, że "podwyższenie stawki VAT na leki dla zwierząt będzie problemem dla fundacji prowadzących schroniska".

- Takie koszty trzeba będzie pokryć, ograniczając wydatki związane z opieką nad zwierzętami – ocenił.

- Będzie to problem dla wielu fundacji, które prowadzą schroniska dla zwierząt. Także adopcja będzie się wiązała z większymi kosztami utrzymania zwierzęcia – wskazał Wyszyński.

"Puls Biznesu" przywołał wypowiedź wiceminister finansów Filipa Świtały, który - pytany o VAT na leki weterynaryjne - wyjaśniał, że to zaledwie propozycja, która zostanie poddana pod dyskusję.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
awa953
Draństwo, już teraz leki dla zwierząt są bardzo drogie, przez to bardzo dużo zwierząt jest nie leczonych bo każda wizyta u weterynarza drenuje kieszenie, może warszawiaków stać bo pensje u nich są najwyższe w Polsce a co z resztą?
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
ram
Loading...
ram
Czy ma to dotyczyć tylko produktów farmaceutycznych dla zwierząt domowych, czy też dla zwierząt hodowlanych ?
Gdyby bowiem wzrosły ceny produktów farmaceutycznych ( w zakresie nie refinansowanym ) którymi faszerowane są na masową skalę zwierzęta hodowlane, to będziemy mieli kolejny impuls do wzrostu cen żywności !
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane