• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Szyszko: puszcza nie będzie wpisana na listę zagrożonego dziedzictwa

Minister środowiska Jan Szyszko o Puszczy Białowieskiej Odtwórz: Minister środowiska Jan Szyszko o Puszczy Białowieskiej
Minister środowiska Jan Szyszko o Puszczy Białowieskiej "Źródło: tvn24"

Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury nie ma zamiaru wpisać Puszczy Białowieskiej na listę zagrożonego dziedzictwa przyrodniczego - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Bańskiej Niżnej minister środowiska Jan Szyszko.

- Obecnie trwa debata między Polską a UNESCO, żeby wyjaśnić wszelkie sprawy niezrozumienia z przeszłości. Koncepcja wpisania puszczy na listę przyrodniczego dziedzictwa zagrożonego była już rok temu omawiana w Stambule, tak się jednak nie stało i myślę, że tak się też nie stanie w Krakowie - powiedział Szyszko.

Inwentaryzacja Puszczy

Minister podkreślił, że Polska jest świetnie przygotowana do tego, żeby pokazać przyrodnikom z innych krajów Puszczę Białowieską. Dodał, że resort środowiska uruchomił monitoring całej puszczy obejmującej ponad 50 tys. ha lasów, jak również Białowieski Park Narodowy, czyli cały kompleks Puszczy Białowieskiej po stronie polskiej.

Wykonana została inwentaryzacja stanu posiadania zasobów przyrodniczych i historii użytkowania.

- Na bazie inwentaryzacji rozpoczęliśmy pewien proces - eksperyment, który mam nadzieję będzie sławny na cały świat. Mianowicie jedna trzecia terytorium części gospodarczej Puszczy Białowieskiej (…) pozostanie nietknięta, tak jak życzy sobie tego UNESCO i wiele osób na całym świecie, najczęściej tych, którzy nigdy w życiu w Puszczy Białowieskiej nie byli, nie znają jej historii i nie znają ludzi tam mieszkających - mówił minister.

Wyjaśnił dalej, że dwie trzecie części gospodarczej puszczy wymaga naprawy zgodnie z prawem Unii Europejskiej i zgodnie z prawem Natura 2000. Tam rozpoczęto działania ochronne zmierzające ku temu, żeby opanować epidemię niszczącą drzewostan, a wywołaną brakiem użytkowania tych zasobów przyrodniczych.

- Będziemy cały czas monitorowali procesy zachodzące w tych dwóch częściach i za rok będziemy mieć pierwsze wyniki mówiące, która działalność jest lepsza z punktu widzenia prawa Unii Europejskiej - mówił.

Dziedzictwo przyrodnicze

Minister zaznaczył, że Puszcza Białowieska to dziedzictwo przyrodnicze miejscowej ludności, miejscowego leśnictwa i polskiej myśli ochrony przyrody. Dodał, że dziedzictwo zostało odbudowane z potwornych zniszczeń po pierwszej i drugiej wojnie światowej właśnie dzięki ingerencji ludzi.

- To dzięki tym ludziom puszcza stała się tak przepiękna, że 20 lat temu wpisano ją do sieci Natura 2000 - mówił minister.

Część Puszczy Białowieskiej została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku, a w 2014 roku wpisem została objęta jej cała polska część.

- Polskie leśnictwo to 35 tysięcy świetnie wykształconych ludzi, którzy wiedzą w jaki sposób gospodarować zasobami leśnymi i to co w tej chwili mamy w Polsce, to dzieło ich rąk. Polska myśl leśna i naukowa ma ogromne doświadczenie i ci ludzie wiedzą co robią. Jestem całkowicie przekonany, że pokażemy to również na całym świecie - podkreślił minister.

Podsumowanie prezydencji

Obrady Komitetu potrwają w Krakowie od niedzieli do 12 lipca.

Minister Szyszko gościł w czwartek na Podhalu ministrów środowiska państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii. Było to spotkanie podsumowujące polską prezydencję w tej grupie w zakresie spraw dotyczących środowiska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SoundFX
Tam, gdzie człowiek ingeruje, wycinając i nasadzając, nie można nazywać już puszczą. Ciekawe kto ma w tym biznes, potężny biznes...
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
andre_valenducq
Dokladnie !!!!!!!! za kogo sie biora ??? za wlasciciela Polski ta cala KE ???????????????
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
PBatyra
I bardzo dobrze, co nam będą jakieś stare chaszcze ziemie pod deweloperkę zarastały! Wszystkie rezerwaty wykarczować!
 • 3
 • 5
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Rdeq
No pewnie! a później usiąść na toksycznym klepisku i rozkoszować się smakiem banknotów!
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane