• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Szyszko za podwyżkami cen polskiej żywności. "Mamy klejnot"

Rosną ceny towarów i usług Odtwórz: Rosną ceny towarów i usług
Rosną ceny towarów i usług "Źródło: TVN24 BiS"

- Musimy w Polsce utrzymać ten rodzaj rolnictwa, który jest. Nie ma powodu, żeby nasza znakomita żywność nie była zdecydowanie droższa. Mamy klejnot w postaci bioróżnorodności - mówił minister środowiska Jan Szyszko podczas XX Forum Polonijnego w Toruniu.

Zdaniem ministra Szyszki, na obecny model rolnictwa jest ogromne zapotrzebowanie, a nie na genetycznie modyfikowaną żywność.

- Mamy ogromny potencjał, możemy wygrywać jakością. Nie trzeba produkować milionów zegarków, żeby być bogatym krajem. Szwajcarzy nie robią ich na tony, ale na jakość. My mamy również klejnot w ręku - dobrą żywność. Czemu miód z Białowieży nie ma kosztować sto razy więcej niż ten pozyskiwany z genetycznie modyfikowanego rzepaku? - pytał minister środowiska  Jan Szyszko podczas  Forum Polonijnego.

Dbałość o dobro wspólne

Szyszko dodał, że "Lasy Państwowe nie protestują, gdy ziemię sprzedaje sąsiad sąsiadowi, ale wtedy, gdy próbuje działki skupować kapitał obcy". Podkreślił, że obecny rząd takie uchwalił prawo i stoi na straży polskiej ziemi.

Minister chwalił również polską bioróżnorodność i odnosił się do - jego zdaniem nieprawdziwych - zarzutów pojawiających się w ramach UE, jakoby Polska była największym trucicielem na świecie.

- Porównajmy liczbę gatunków zwierząt i roślin, charakterystycznych dla naszej strefy geograficznej u nas i w innych państwa. U nas są wszystkie gatunki. To my mamy ogromne bogactwo przyrodnicze. W wielu innych europejskich krajach ta liczba jest wielokrotnie niższa - stwierdził minister.

- Redukcja emisji dwutlenku węgla powinna się liczyć, proszę bardzo, ale jeszcze ważniejsza jest sprawa pochłaniania dwutlenku węgla po to, żeby regenerować lasy, gleby - by były bardziej produkcyjne i miały lepszy wpływ na jakość wody i powietrza - ocenił.

Forum Polonijne

Minister zapewnił, że kwestie polonijne są mu niezwykle bliskie, gdyż sam jest synem emigrantów.

- Z wielką przyjemnością przyjeżdżam na Forum Polonijne, toczące się w takiej specjalnej, duchowej atmosferze. Sam jestem synem emigrantów. Mama urodziła się w Stanach Zjednoczonych, a tata - w Niemczech. Po odzyskaniu niepodległości wrócili do Polski (...) Czuję tę atmosferę - wyjaśnił.

Szyszko był gościem XX Forum Polonijnego "Wspólnie odpowiedzialni za Polskę" pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Forum, współorganizowane przez izbę wyższą polskiego parlamentu, odbywa się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Szyszko wygłosił referat pt. "Troska o dobro wspólne ojczyzny moralnym obowiązkiem każdego polityka".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
awa953
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
taaak panie ministrze - dlatego chcecie rolników wsadzać do więzień za hodowlę zwierząt ??? ostatnio w lutym była lekka afera "Minister Sprawiedliwości chce kary 3 lat więzienia dla rolnika, który na własne potrzeby ubije świnię"... tak - to jest wspieranie rodzimej żywności..
 • 11
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
rychelie77
tak było w komunizmie i o co chodzi, większość zwyciężyła w wyborach i cześć, a przecież mamy komunę i to nową, to też coś znaczy.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jodła2016
Ten rząd co innego mówi, a co innego robi i tak jest w każdej dziedzinie. Skoro minister rządu chce podwyżek podstawowych produktów spożywczych to jakim cudem ten rząd ma takie duże poparcie? Ja tego nie mogę pojąć.
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane