• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Polski cukier, warzywa i mięso. Ma powstać potężny państwowy holding spożywczy

Polski cukier, warzywa i mięso. Ma powstać potężny państwowy holding spożywczy
Foto: Polski Cukier Foto: Zmiany czekają m.in. Krajową Spółkę Cukrową

Ze spółek rolno-spożywczych przekazanych z ministerstwa skarbu oraz już nadzorowanych przez ministra rolnictwa może być utworzony holding - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Dodał, że najpierw trzeba przeprowadzić analizy ekonomiczne i organizacyjne. - Będziemy zmierzali w kierunku holdingu, tak aby ta instytucja i te spółki, które działają ułatwiały funkcjonowanie naszym rolnikom - powiedział Jurgiel.

Minister pytany o prywatyzację KSC odpowiedział, że sprawa ta wymaga analiz. - Największą obawą jest to, czy po prywatyzacji spółka nie przejdzie na własność innych podmiotów. Trzeba zastanowić się, jak to prawnie zabezpieczyć. Są na ten temat różne pomysły, ale do tej pory zajmował się tym minister skarbu. Najważniejsze, żeby spółka sprywatyzowana była przez polski kapitał - podkreślił.

Nadzorowanie spółek

Szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że do nadzorowania spółek utworzony zostanie wydział w jednym z departamentów: rynków rolnych lub gospodarki ziemią, który już nadzoruje 40 spółek rolnych ANR. W wydziale tym będzie pracowało prawdopodobnie 8 osób, część pracowników zostanie przeniesiona z likwidowanego ministerstwa skarbu.

Zauważył, że MSP sprawowało nadzór czysto korporacyjny, natomiast departamenty są po to, by tworzyć programy rozwojowe. Jak mówił, departament powinien przygotować program rozwoju rynków hurtowych. Taki program powinien być przygotowany wspólnie z właścicielami rynków hurtowych. Minister zaznaczył, że na kilkanaście funkcjonujących rynków hurtowych w naszym kraju, Skarb Państwa tylko w siedmiu ma większościowe udziały. - Potrzebna jest strategia handlowa i taki dokument przygotujemy - podkreślił.

Rynek hurtowy

Jurgiel przypomniał, że już kilka lat temu m.in. PiS przygotowało projekt ustawy o rynkach hurtowych, ale ustawa nie została uchwalona. - Trzeba wprowadzić przede wszystkim definicję rynku hurtowego, bo jej nie ma ani w prawie polskim, ani unijnym - zaznaczył. Zdaniem ministra najpierw zarządy rynków powinny wystąpić do ministra rolnictwa, czy w ogóle widzą potrzebę włączania się resortu w funkcjonowanie tych rynków. Na początku lutego planowane jest seminarium i "wtedy z różnych wypowiedzi i analiz będzie wiadomo z jakimi działaniami, głównie legislacyjnymi, powinien wystąpić minister" - dodał.

Zdaniem ministra państwo powinno mieć wpływ na część rynku rolno-spożywczego czy przetwórstwa. - Zawsze byłem zwolennikiem tego, uważałem, że np. w zakresie produkcji cukru powinnyśmy produkować tyle, ile wynosi spożycie w kraju - wskazał Jurgiel.

Spółki rolno-spożywcze

We wtorek rząd przyjął rozporządzenie ws. rozdziału spółek nadzorowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa (będzie ono zlikwidowane do końca marca br.).

Nadzór nad 21 spółkami rolno-spożywczymi przekazany został ministrowi rolnictwa. Największą spółką jest Krajowa Spółka Cukrowa. Większość spółek są to rynki hurtowe, w tym największy rynek w Broniszach. Ponadto do resortu rolnictwa trafiło: Małopolskie Centrum Biotechniki, Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno, Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy, Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z siedzibą w Tulcach, Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Pile.

 

Zmiany w spółkach Skarbu Państwa. Gościem programu "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS był Henryk Kowalczyk (05.10.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Andrzejvsf3
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Klapek
Kolejny etap: nacjonalizacja rolnictwa i powrót PGR-ów. A za kilka lat dolary będziemy kupować u cinkciarzy na ulicy. Stare wraca.
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane