• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Rafalska: Sejm zajmie się projektem 500 plus na najbliższym posiedzeniu

Rafalska: Sejm zajmie się projektem 500 plus na najbliższym posiedzeniu Odtwórz: Rafalska: Sejm zajmie się projektem 500 plus na najbliższym posiedzeniu
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 BiS Foto: Program Rodzina 500 plus wchodzi w decydującą fazę | Video: Rafalska: Sejm zajmie się projektem 500 plus na najbliższym posiedzeniu

Próg ukończenia 18. roku życia jako moment, w którym tracimy uprawnienie do pobierania świadczenia wychowawczego jest progiem utrzymanym i niezmiennym - mówiła na wtorkowej konferencji poświęconej programowi Rodzina 500 plus minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jak dodała, wierzy, że "przy dobrej współpracy z samorządami" uda się sprawnie uruchomić program na początku kwietnia. Sejm ma zająć się nim już na najbliższym posiedzeniu, czyli w przyszłą środę.

Zobacz, jak zmieniał się projekt Rodzina 500 plus

- Jest to projekt odważny, śmiały, solidarnościowy z polskimi rodzinami, również demograficzny - powiedziała minister Rafalska.

Jak poinformowała, "wszystkie kluczowe elementy, które odwołują się do tego, że przy pierwszym dziecku obowiązuje kryterium 800 zł i 1,2 tys. obowiązują nadal. Każde drugie i kolejne dziecko dostanie wsparcie w wysokości 500 zł".

Kierownictwo resortu odpowiadało również na pytania i wątpliwości dotyczące programu.

1. Pełnoletni bez 500 plus

Minister rodziny była pytana o dzieci, które uzyskały pełnoletność.

Jak wskazała, "próg ukończenia 18.roku życia jako moment, w którym tracimy uprawnienie do pobierania świadczenia wychowawczego jest progiem utrzymanym i niezmiennym. Nie ma tu związku z tym, czy dziecko się uczy, czy nie.

Jak dodała, "każde wydłużenie okresu wypłacalności świadczenia 500 plus powodowałoby wzrost kosztów, a ta granica wieku jest stosowana w politykach innych krajach".

Oznacza to również, że w przypadku rodziny, w której wychowywana jest dwójka dzieci i starsze z nich ukończy 18 lat, to taka rodzina traci prawo do tego zasiłku.

2. Jedno z rodziców sprawuje opiekę

Nie zabrakło pytania o sytuację, w której jedno z rodziców sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Jak tłumaczyła minister rodziny, "świadczenie będzie przysługiwało temu, z którym dziecko zamieszkuje, które faktycznie wykonuje i sprawuje opiekę. W przypadku naprzemiennej opieki wysokość świadczenia będzie dzielona proporcjonalnie do dni, w których rodzice sprawują nad tym dzieckiem opiekę".

3. Marnotrawienie środków

Rząd zostawia sobie furtkę na wypadek marnotrawienia świadczenia 500 zł.

- Artykuł 9 jest takim instrumentem, który zostawiamy sobie awaryjnie na rzadkie sytuacje, w której dzieje się coś niepokojącego, w której widzimy, że dziecko nie ma podręcznika, tornistra, czy mamy Wtedy pracownik socjalny po rozpoznaniu sytuacji rodziny może podjąć decyzję o zamianie wysokości świadczenia wypłacanego w formie pieniężnej na pomoc rzeczową bądź usługę. Może opłacić żłobek, przedszkole, obiady, zapłacić za dodatkowe zajęcia edukacyjne - wyjaśniała minister Rafalska.

- Proszę się nie obawiać, że ten artykuł będzie nadużywany, natomiast taki mechanizm kontroli musi być gdzieś zapisany, by była możliwa interwencja, gdy dziecku dzieje się krzywda - dodała.

4. Dziecko ze związku nieformalnego

Nie zabrakło także pytań o konkretne sytuacje dotyczące przypadków, kiedy kobieta ma dziecko ze związku nieformalnego poprzedniego, a drugie dziecko ma z mężczyzną, z którym żyje teraz w związku formalnym.

Jak mówiła Rafalska, "sytuacja takiej rodziny jest traktowana jako rodziny, która posiada jedno dziecko, więc kobieta, która ma jedno dziecko z innego związku po spełnieniu kryterium dochodowego 800 zł lub 1,2 tys. zł może otrzymać świadczenie 500 zł. Również dziecko mężczyzny z innego związku będzie miało przyznane świadczenie na takich samych zasadach".

Nie brakuje również sytuacji, w której kobieta oraz mężczyzna mają np. po dwójce dzieci z poprzedniego związku, ale teraz wychowują je razem.

Minister rodziny tłumaczyła, że "jeżeli kobieta posiada dwójkę dziecko, na drugie dziecko dostanie 500 zł, na pierwsze po spełnieniu kryterium. Mężczyzna również na drugie dziecko dostanie 500 zł, na pierwsze po spełnieniu kryterium".

5. Dzieci adoptowane

Tak samo jak dziecko biologiczne będą traktowane również dzieci adoptowane. Jak powiedziała minister Rafalska, w przypadku dzieci adoptowanych nie ma różnicy. - Są traktowane tak jak dzieci biologiczne - dodała.

Oznacza to, że jeżeli w rodzinie wychowywane jest jedno dziecko biologiczne i drugie adoptowane, a żadne z nich nie ukończyło 18. roku życia, to świadczenie będzie przysługiwało na młodsze z nich. Ale tylko do momentu ukończenia 18. roku życia przez starsze z dzieci.

6. Pomoc dla cudzoziemców

Pojawiły się również pytania o to, czy ze świadczenia będą mogli skorzystać cudzoziemcy, którzy zamieszkują terytorium Polski.

- Zapis ustawowy jest taki, że cudzoziemiec (spoza UE - red.) będzie miał prawo do świadczenia wychowawczego jeżeli rodzina zamieszkuje na terenie Polski. Są takie dane, które mówią, że karta stałego pobytu może obejmować 100 tys. osób - mówiła minister rodziny.

7. Polacy za granicą

Padały również pytania o to, czy ze świadczenia będą mogli skorzystać np. Polacy, którzy mieszkają za granicą.

- Te kwestie są uregulowane w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jeżeli ktoś pracuje w Wielkiej Brytanii i korzysta z tamtych świadczeń rodzinnych, to nie korzysta wtedy ze świadczenia wychowawczego - mówiła Rafalska.

8. Bez progu dochodowego

Na konferencji pytano dlaczego w programie nie zastosowano górnego progu dochodowego.

Jak tłumaczyła minister Rafalska w przeprowadzano "symulacje jakie byłyby oszczędności w programie, gdybyśmy wprowadzili górne kryterium dla osób, w których rodzinach dochód wynosi 5 tys. zł. Oszczędności z tego tytułu wyniosłyby 81 tys. zł. Natomiast wzrost kosztów obsługi wyniósłby 76 mln zł. Obsługa administracyjna tego zadania w sensie ekonomicznym byłaby nieefektywna".

9. Ograniczenie wiekowe

Na konferencji dopytywano, dlaczego program prodemograficzny nie jest ograniczony tylko do par w wieku 20, 30 lat, czyli w wieku reprodukcyjnym.

Jak mówiła jednak minister, zupełnie nie wyobraża sobie takiej "sytuacji, w której byłaby forma przymusu kiedy ludzie mają się decydować na dziecko. Mówimy wyraźnie, że kryterium jest absolutnie jedno, w zależności od ilości dzieci w tej rodzinie".

10. Bez wniosku ani rusz

Do korzystania z pomocy niezbędne będzie złożenie wniosku.

- Wniosek jest podstawą. Nie ma przyznawania świadczenia z urzędu. Staramy się, żeby to było maksymalnie uproszczone. Zadanie będą realizowały gminy. Uprawnione będą prawdopodobnie ośrodki pomocy społecznej, wydziały świadczeń rodzinnych. Wniosek będzie można wysłać listem poleconym do urzędu gminy, właściwego dla miejsca zamieszkania - tłumaczyła Rafalska.

Wniosek będzie można również składać drogą internetową przez platformę emp@tia.mpips.gov.pl.

11. Nieznaczne przekroczenie progu

Były również pytania o indywidualne rozpatrywanie spraw, w sytuacji, kiedy osoba samotnie wychowująca dziecko nieznaczne przekroczy próg 800 zł bądź 1,2 tys. zł.

- Jest kryterium dochodowe, jeżeli jest przekroczone, świadczenie jest przyznane tylko na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze nie - mówiła Rafalska. Jak przypominał Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, "w toku konsultacji ustalono, że 500 zł nie wchodzi do dochodu, który jest brany pod uwagę przy świadczeniach z funduszu alimentacyjnego".

Świadczenie nie będzie opodatkowane.

Założenia programu

W poniedziałek projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, wprowadzającej program Rodzina 500 plus, był przedmiotem obrad Rady Ministrów. Po zakończeniu posiedzenia rządu premier Szydło przekazała projekt marszałkowi Sejmu.

W ręce posłów projekt trafi już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czyli w środę 10 lutego br..

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł będzie wypłacane na drugie i kolejne dziecko. W przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko.

Zobacz całą konferencję.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
grazka 57
Nie rozumiem logiki tego przedsiewziecia. Jak dla mnie nie jest to absolutnie zacheta do posiadania dzieci w przyszlosci.To sa pieniadze dla dzieci ktore juz sa. A mialy byc dla tych co dopiero sa w planie.
To 500+ to totalna bzdura,chaotyczna,niedopracowana i niesprawiedliwa.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane