• rozwiń

Temat: Praca

Polskę czeka historyczny spadek bezrobocia. Zobacz, o ile

Polskę czeka historyczny spadek bezrobocia. Zobacz, o ile
Foto: Shutterstock Foto: Według szacunków MRPiPS podanych w czwartek bezrobocie w marcu spadło do 10 proc.

Na koniec 2016 roku stopa bezrobocia poniżej 9 proc. - mówi Elżbieta Rafalska, minister pracy, rodziny i polityki społecznej. Według szacunków podanych w czwartek przez resort bezrobocie w marcu spadło do 10 proc. z 10,3 proc. w lutym.

Tak dobrego wyniku w tym miesiącu nie było od 25 lat.

Jakie prognozy?

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej powiedziała PAP, że marcowe statystyki "to bardzo dobre informacje z rynku pracy". - Nasza prognoza na koniec roku jest poniżej 9 proc. - dodała. - Dla ministra pracy, któremu podlegają fundusze oparte o składki to jest bardzo dobra sytuacja - zaznaczyła.

- Czekam na chwilę, w której w Polsce liczba bezrobotnych zejdzie poniżej 1,5 mln osób. Byłby to symboliczny znak lepszej sytuacji - powiedziała Rafalska. Obecnie to 1,6 mln osób - przypomniała.

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed doprecyzował, że wskaźnik na koniec roku może wynieść 8,8 proc., a nawet może być niższy. Zaznaczył w rozmowie z PAP, że jeśli wejdzie w życie projekt przygotowany przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła związany z ubezpieczeniem zdrowotnym - przewidujący, że nie trzeba będzie rejestrować się jako bezrobotny, by uzyskać tytuł do bezpłatnej opieki zdrowotnej - wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w Polsce może spaść do 7 proc.

Najnowsze dane

Według szacunków MRPiPS podanych w czwartek bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Liczba bezrobotnych najbardziej zmniejszyła się w lubuskim (o 5,5 proc.), zachodniopomorskim (o 5,2 proc.) oraz pomorskim (o 3,6 proc.).

Poprawę widać też w liczbie zgłaszanych do urzędów pracy przez pracodawców wolnych miejsc pracy. W marcu było ich więcej o 6,5 proc. niż w lutym (138,6 tys. zgłoszonych miejsc).

Stopa bezrobocia w porównania do marca ubiegłego roku zmniejszyła się o 1,5 punktu procentowego - z  11,5 proc. w końcu marca 2015 r. do  10 proc. w końcu marca br. W ciągu ostatnich 25 lat nie było tak niskiego bezrobocia w marcu jak w tym roku.

Wynagrodzenia Polaków na tle Europy:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane