• rozwiń

Minister Kwieciński odwiedzi USA. Będzie rozmawiał o współpracy gospodarczej

Kwieciński o powiązaniu Funduszy Europejskich z kwestią praworządności Odtwórz: Kwieciński o powiązaniu Funduszy Europejskich z kwestią praworządności
Kwieciński o powiązaniu Funduszy Europejskich z kwestią praworządności "Źródło: TVN24 BiS"

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński od piątku do niedzieli będzie przebywał z wizytą w amerykańskim Miami. Czas, aby narracja o relacjach USA - Polska dotyczyła również, a może przede wszystkim, współpracy gospodarczej - skomentował minister.

W piątek, pierwszego dnia wizyty Jerzy Kwieciński weźmie udział w Polsko-Amerykańskim Szczycie Przywództwa: Polska Strefa Inwestycji. Jego wystąpienie ma być jednym z otwierających to wydarzenie. W szczycie mają uczestniczyć przedstawiciele świata polskiej i amerykańskiej polityki, biznesu i instytucji pozarządowych.

Gospodarka przede wszystkim

- Organizatorzy stawiają sobie za cel powołanie pierwszego dwustronnego polsko-amerykańskiego forum biznesowego. Ja mogę takiej inicjatywie tylko przyklasnąć. Czas, aby narracja o relacjach USA – Polska nie dotyczyła tylko bezpieczeństwa i amerykańskich gwarancji militarnych, ale również, a może przede wszystkim, współpracy gospodarczej - wskazał szef MIiR.

Natomiast w sobotę minister Kwieciński otworzy Kongres 60 milionów. Nazwa nawiązuje do liczby Polaków na świecie. Według ministerstwa, ideą leżącą u podstaw kongresu jest integracja polskich środowisk biznesowych działających w Polsce i poza granicami kraju. W kongresie mają uczestniczyć przedsiębiorcy, przedstawiciele polskiej administracji i mediów.

- Współczesna Polonia, tak jak kiedyś Pułaski, Kościuszko czy Paderewski, jest ambasadorem marki Polska. Pamiętamy, że to polonijny kapitał był pierwszym kapitałem zagranicznym w Polsce, który dał impuls dla wzrostu gospodarczego. Podczas kongresu będziemy dyskutować właśnie o tym, jak Polonia może wspierać polską gospodarkę, kulturę, sztukę. Ale też o tym, jak Polska może Polonię wspierać - powiedział Kwieciński.

W panelu "Rola miast i regionów w budowaniu pomostów polsko-polonijnej współpracy gospodarczej" Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju reprezentował będzie wiceminister Adam Hamryszczak.

Na rok 2018 zaplanowano dwie edycje Kongresu. Pierwsza z nich odbędzie 9-10 lutego w Miami, a druga 30-31 sierpnia w Jasionce pod Rzeszowem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane