• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Osierocone fotoradary wrócą na drogi. Minister ma plan

Osierocone fotoradary wrócą na drogi. Minister ma plan

- Inspekcja Transportu Drogowego jest potrzebna i nie zamierzamy jej likwidować - zapewnił w rozmowie z reporterką TVN24 minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Choć jak dodał, fotoradary osierocone przez straż gminą oraz miejską widziałby nie w rękach inspekcji a policji.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia strażnicy gminni oraz miejscy nie mogą już przeprowadzać kontroli fotoradarowej kierowców.

Do magazynów

Ustawę zakazującą używania urządzeń przez strażników w lipcu ub.r. przyjął Sejm, a argumentem podnoszonym podczas wprowadzania nowych przepisów było wykorzystywanie fotoradarów jako "maszynek do zarabiania pieniędzy" przez gminy.

Z dróg całej Polski zniknęło zatem w ostatnich tygodniach zatem prawie 400 fotoradarów i większość trafiła do magazynów.

Jak informował jednak w ubiegłym tygodniu "Dziennik Gazeta Prawna", Prawo i Sprawiedliwość jest zdania, że reforma poszła o krok za daleko. Stąd w ministerstwie infrastruktury i budownictwa oraz w resorcie spraw wewnętrznych i administracji trwają już analizy nad przywróceniem części urządzeń do działania.

Różne scenariusze

MSWiA potwierdziło, że rozważa m.in. scenariusz zakładający włączenie Inspekcji Transportu Drogowego do policji, co będzie łączyło się także z przejęciem kompetencji oraz środków.

Teraz na temat wypowiedział się jednak minister minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, który zapewnił, że "Inspekcja Transportu Drogowego jest potrzebna" i nie ma zamiaru jej likwidować.

Minister przyznał jednak, że są wątpliwości, czy inspekcja powinna się zajmować kwestiami dotyczącymi fotoradarów. - Czy cały ten zakład fotograficzny czyli wszystko to, co jest związane z nadzorem nad ruchem drogowym w sensie fotoradarów, instalacji, technologii, czy to powinna robić inspekcja? Osobiście uważam, że powinno to być zadaniem policji - powiedział.

Wyjaśnił, że to policja z natury rzeczy powinna dbać o przestrzeganie prawa przez uczestników ruchu drogowego.

- Natomiast wszystko to, co dotyczy samochodów ciężarowych, transportu samochodów powyżej 3,5 tony powinno być domeną ITD. Myślimy o tym, by urzeczywistnić w stosunku do potrzeb przepisy regulujące funkcjonowanie inspekcji. Mamy nadzieję, że uda się doprowadzić do tego, że inspekcja będzie również funkcjonowała w soboty i w niedziele - dodał. Zapewnił, że pozostaje ona nadal w kompetencji ministra właściwego ds. transportu czyli ministra infrastruktury.

Noworoczne pożegnanie z fotoradarami straży miejskiej. Materiał "Faktów" TVN:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
prorok czy co
Kokiet, niby mu nie pasują fotoradary ale kasa z nich i owszem. Dlatego z odrazą, ale przejmą, przejmą fotoradary. PiS nic nie zmieni na lepsze. Jeśli już, to po certoleniu się na gorsze. Czyli po naszych kieszeniach.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane