• rozwiń

Minister o potężnej inwestycji: ostatnia nowa elektrownia węglowa, taka jest ugoda

Elektrownia Ostrołęka C - wizualizacja Odtwórz: Elektrownia Ostrołęka C - wizualizacja
Elektrownia Ostrołęka C - wizualizacja "Źródło: ENERGA SA"

Chcemy roztropnie inwestować w odnawialne źródła energii - powiedział w sobotę w Toruniu minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że w najbliższym czasie rozwijane będą między innymi fotowoltaika oraz biogazownie, a rozbudowa elektrowni w Ostrołęce jest ostatnią inwestycją w elektrownię węglową.

Tchórzewski uczestniczy w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w sympozjum naukowym "Przedsiębiorczość w Polsce. Teraźniejszość i przyszłość. Tradycja i start-upy".

- Uznaliśmy, że rozbudowa elektrowni w Ostrołęce będzie ostatnią inwestycją w "nową" elektrownię węglową. Taka ugoda została zawarta ze społecznością górniczą - mówił Tchórzewski."Wszystko musi iść równo"

Dodał, że odnawialne źródła energii muszą być budowane. Stwierdził także, iż rząd nie zaniedbuje kwestii odnawialnych źródeł energii, ale w całym sektorze energetycznym kieruje się zasadami racjonalności.

- Chcemy inwestować w OZE roztropnie. Chcemy, żeby na tym się ludzie bogacili, ale także roztropnie. Wszystko musi iść równo. Ta energetyka nie może też przeszkadzać społeczeństwu. Chcemy mocniej postawić na fotowoltaikę (...) Ona jest nam bardziej potrzebna niż energetyka wiatrowa. Będziemy także inwestowali w budowę biogazowni - dodał Tchórzewski.

W konferencji w Toruniu biorą udział także minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Rozbudowa elektrowni za sześć mld zł

Pod koniec 2018 roku Enea i Energa poinformowały, że zarząd Elektrowni Ostrołęka wydał polecenie rozpoczęcia prac (NTP) związanych z budową nowego bloku energetycznego Elektrownia Ostrołęka C o mocy 1000 MW.

Wcześniej uchwałę o wyrażeniu zgody na wydanie NTP uchwaliło nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Elektrowni Ostrołęka. Są nimi także Energa i Enea, które mają po 50 procent udziałów.

Wartość inwestycji szacowana jest na około sześć miliardów złotych brutto. Zgodnie z harmonogramem przekazanie bloku nastąpi w ciągu 56 miesięcy od momentu wydania polecenia rozpoczęcia prac. W połowie października na placu budowy elektrowni rozpoczęły się prace przygotowawcze.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
nientemale
Panie miniszcze, czy inwestowanie w odnawialne źródła energii dla was znaczy "budować od nowa" elektrownie węglowe? A może coś opacznie zrozumiałam?
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane