• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Ruszył przetarg na ostatni odcinek A1. Jej budowa potrwa lata

Jak wygląda nowy odcinek autostrady A1? Odtwórz: Jak wygląda nowy odcinek autostrady A1?
Jak wygląda nowy odcinek autostrady A1?

Liczący 81 km fragment autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa został skierowany do przetargu - poinformował na środowej konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak podkreślał, trasa ma być gotowa w 2021 roku, a na jej budowę zabezpieczono 4 mld złotych.

Decyzję o skierowaniu do przetargu odcinka autostrady A1 podpisali w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa minister Andrzej Adamczyk oraz wiceminister Jerzy Szmit. Jak mówił Adamczyk, ministerstwo spodziewa się, że prace rozpoczną się w kwietniu lub maju 2018 roku, a zakończą w 2021 roku.

Oznaczać to będzie, że za 4 lata możliwe będzie przejechanie całej autostrady - od południowej granicy kraju do Trójmiasta. Pierwotnie autostrada miała powstać na Euro 2012. Przetarg będzie jednostopniowy. Budowa 81-km fragmentu drogi będzie podzielona na 5 odcinków.

- Jest zgoda ministra finansów na uruchomienie środków z Krajowego Funduszu Drogowego na kwotę bez mała 4 mld zł - dodał minister.

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk dodał ponadto, że na autostradzie A1 na odcinku Piotrków Południe-Częstochowa będzie dodatkowy pas ruchu.

Na środowej konferencji minister Adamczyk poinformował również o skierowaniu do przetargu zachodniej obwodnicy Łodzi oraz powołaniu zespołu do spraw realizacji Via Carpatia w Polsce.

Wyczekiwany odcinek

Przygotowania do budowy fragmentu autostrady A1 Częstochowa - Tuszyn trwały od lat według różnych koncepcji finansowania. W poprzednich latach zapowiadano budowę tego odcinka w systemie tak zwanych Drogowych Spółek Specjalnego Przeznaczenia. Już w ubiegłym roku minister Adamczyk mówił jednak, że przygotowanie tej formuły zajęłoby około dwóch lat.

Pod koniec maja br. wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit mówił, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów postanowił, że odcinek ten będzie realizowany ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, co ma przyspieszyć realizację projektu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane