• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Minimalne wynagrodzenie pójdzie w górę. Sprawdź, o ile

Wyścig o wyższe pensje. Jesteśmy tam, gdzie Niemcy, ale 40 lat temu Odtwórz: Wyścig o wyższe pensje. Jesteśmy tam, gdzie Niemcy, ale 40 lat temu
Wyścig o wyższe pensje. Jesteśmy tam, gdzie Niemcy, ale 40 lat temu "Źródło: TVN24 BiS"

Płaca minimalna w 2018 roku ma wynieść 2080 złotych, a minimalna stawka godzinowa - 13,50 złotych - proponuje rząd. Oznacza to wzrost o 80 zł w stosunku do 2017 roku.

Jak czytamy we wtorkowym komunikacie, rząd proponuje, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 roku wynosiło 2080 zł. Oznacza to wzrost o 80 zł (4 procent) w stosunku do 2017 roku. "Jednocześnie Rada Ministrów proponuje, aby minimalna stawka godzinowa w 2018 r. wynosiła 13,50 zł (w 2017 r. jest to 13 zł)" - podkreślono.

Wpływ na rynek pracy

Centrum Informacyjne Rządu zaznaczyło, że wzrost minimalnego wynagrodzenia nie powinien negatywnie wpłynąć na rynek pracy. "Obecna sytuacja ekonomiczna Polski pozwala na zrównoważone podnoszenie płacy minimalnej, adekwatnie do wzrostu gospodarczego i wzrostu produktywności pracy oraz spadku bezrobocia. Proponowany poziom minimalnego wynagrodzenia nie powinien negatywnie wpłynąć na rynek pracy" - czytamy w komunikacie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponowało, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 2100 złotych. Związkowcy z OPZZ i FZZ chcieli, by było to około 2220 złotych. Z kolei pracodawcy w Radzie Dialogu Społecznego proponowali, by płaca minimalna wzrosła jedynie o ustawowy wskaźnik - do 2050 złotych.

Zgodnie z przepisami Rada Ministrów do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych przyjęły wspólne stanowisko w sprawie wzrostu płacy minimalnej w 2018 roku. Ich zdaniem powinna ona wynieść połowę przeciętnego wynagrodzenia za pracę, czyli około 2220 zł. Pracodawcy w Radzie Dialogu Społecznego chcą, by płaca minimalna wzrosła jedynie o ustawowy wskaźnik - do 2050 złotych.

Waloryzacja emerytur

CIR poinformował także we wtorek, że rząd proponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2018 roku na poziomie ustawowego minimum, wynoszącego 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2017 roku.

Rząd prognozuje, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2018 roku wyniesie nie mniej niż 102,4 proc.

"Przedstawiając tę propozycję, wzięto pod uwagę: sytuację finansów publicznych, w tym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; ograniczone możliwości finansowe państwa, wynikające ze stabilizującej reguły wydatkowej i unijnych reguł fiskalnych; potrzebę zabezpieczenia w budżecie na 2018 r. dodatkowych środków na zaplanowane działania" - napisano w komunikacie.

Dla kogo

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2 tysiące złotych brutto. Był to wzrost o 150 zł, czyli 8,1 proc. w stosunku do 2016 roku. Z kolei minimalna stawka godzinowa to 13 zł i zgodnie z przepisami ma być ona waloryzowana w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie.

Minimalna stawka godzinowa obejmuje nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Ustawa precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane: m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia - według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę dotyczą m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Minimalna stawka nie dotyczy też m.in. zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce i czas realizacji zadań, jeśli jego wynagrodzenie będzie zależało wyłącznie od osiągniętego rezultatu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane