• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Za niska pensja? Będzie grzywna

Za niska pensja? Będzie grzywna
Foto: Shutterstock Foto: Minimalna stawka godzinowa. Za niska pensja? Będzie grzywna

Rząd we wtorek zajmie się m.in. propozycją wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej 12 zł brutto dla pracujących na podstawie umowy-zlecenia i samozatrudnionych.

W porządku obrad rządu jest również m.in. projekt ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich.

Projekt noweli ustawy o minimalnym wynagrodzeniu przewiduje wprowadzenie od 2017 r. minimalnej

stawki godzinowej w wysokości 12 zł brutto dla pracujących na podstawie umowy-zlecenia oraz samozatrudnionych.

Za wypłacanie przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi wynagrodzenia poniżej minimalnej stawki godzinowej grozić mają grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Kontrolą wypłaty wynagrodzeń zgodnie z projektem zająć ma się Państwowa Inspekcja Pracy.

Grzywny za niskie pensje

Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej regulacją objęte zostałyby umowy-zlecenia oraz umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu, wykonywane przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi na rzecz przedsiębiorcy albo na rzecz innej jednostki organizacyjnej, w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności. Taki kształt projektowanej regulacji - podkreśla MRPiPS - jest efektem uwzględnienia wspólnego stanowiska strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego.

Propozycje zmian przygotowane przez MRPiPS mają na celu - jak tłumaczą autorzy - przeciwdziałanie nadużywaniu umów cywilnoprawnych oraz wprowadzenie ochrony osób otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie.

Spór na linii konsument-przedsiębiorca

Rząd zająć ma się ponadto projektem ustawy, który ma ułatwić polubowne rozwiązywanie sporów

konsument-przedsiębiorca. Proponuje się w nim stworzenie mieszanego, publiczno-prywatnego systemu instytucji mediacyjnych, który będzie oparty w większości na już funkcjonujących ciałach, przede wszystkim sądach polubownych przy Inspekcji Handlowej, mediatorach działających przy regulatorach rynku, takich jak Urząd Komunikacji Elektronicznej, a także podmiotach niepublicznych, jak np. Arbiter Bankowy, działający przy Związku Banków Polskich. Dodatkowo powołany zostanie natomiast Rzecznik Praw Pasażera przy Urzędzie Transportu Kolejowego.

Projekt wdraża unijną dyrektywę w sprawie tzw. ADR (Alternative Dispute Resolution), którą Polska powinna była wprowadzić do 9 lipca 2015 r. Dyrektywa ADR zakłada stworzenie - we wszystkich państwach członkowskich - systemu pozasądowego rozstrzygania sporów, który obejmie swym zakresem wszelkie zaistniałe na rynku unijnym spory między konsumentem a przedsiębiorcą, wynikające z zawartych umów sprzedaży rzeczy lub świadczenia usług, w tym także umów zawartych za pośrednictwem internetu oraz umów transgranicznych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
JendrekOn
Za zbyt niską płacę- kara, ale za zbyt niski wzrost, to kary niema!PiS ma całkiem gładkie mózgi i też tak działa. To rynek pracy takie sprawy sam reguluje a nie politycy i ustawy. My nie jesteśmy w BRD czy też GB lub USA, nas nie stać na sztuczne stawki.Więcej zarobisz, więcej zapłacisz za wszystkie usługi i na wyższe podatki.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kurumii
Hihihi. Od 2017 roku zarobek minimalny 12 zl, to 3 dolary i 03 centy amerykanskich. Nie wiem czy jest jakis kraj w swiecie o tak niskich zarobkach?.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
www pisiory pl
pracuje na umowie zlecenie przez pośrednika pracy. zarabiam 14 zł na h, ale na rękę dostaje 7 bo podatki, zusy i jeszcze agencja pracy musi dostać swoje.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane