• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Milowy krok dla rynku energii UE. Litwa i Polska dostaną bezprecedensowe dofinansowanie

Połączenie gazowe Polska-Litwa Odtwórz: Połączenie gazowe Polska-Litwa
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Podpisano porozumienie o finansowaniu budowy połączenia gazowego między Polską a Litwą | Video: Połączenie gazowe Polska-Litwa

Porozumienie o finansowaniu budowy połączenia gazowego między Polską a Litwą (GIPL) podpisano w czwartek w Brukseli w obecności polskiej premier Ewy Kopacz, szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, oraz przywódców Litwy, Łotwy i Estonii.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że podpisane w czwartek porozumienie ws. budowy połączenia gazowego między Polską a Litwą, to "moment przełomowy".- Na naszych oczach dzieje się historia. Będzie to pierwszy projekt, który połączy państwa bałtyckie z resztą europejskiego rynku energii - powiedział Juncker w Brukseli po uroczystości podpisania porozumienia między polskim operatorem Gaz-System i litewskim AB Amber Grid.

Unia energetyczna

Ta inwestycja "zakończy długie uzależnienie państw bałtyckich od jednego dostawcy" - dodał szef KE. - To inwestycja na rzecz unii energetycznej, która nam się zwróci - podkreślił Juncker, wskazując, że UE dofinansuje projekt bezprecedensowo wysoką kwotą blisko 300 mln euro.

Także prezydent Litwy Dalia Grybauskaite uznała interkonektor GIPL za "decydujący krok" w kierunku stworzenia unii energetycznej, który ma znaczenie dla konkurencyjności nie tylko państw bałtyckich, ale całej UE.

Prowadzący z Rembelszczyzny koło Warszawy do Jauniunai na Litwie gazociąg będzie miał długość 534 km, w tym na terytorium Polski 357 km. Ma powstać do 2019 r.

Wspólna inwestycja

Inwestycja, realizowana przez polski Gaz-System i litewskiego operatora systemu przesyłowego AB Amber Grid, ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne krajów bałtyckich, które obecnie są w dużym stopniu zależne od gazu z Rosji.

Interkonektor to jeden z ważnych elementów unijnej strategii energetycznej i został uznany za "projekt o wspólnotowym znaczeniu".

Budżet UE dofinansuje projekt kwotą 295 mln euro, co stanowi około 60 proc. wartości inwestycji (558 mln euro).

Polski wkład finansowy ma wynieść około 120 mln euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane