• rozwiń

Milionowy pasażer Pendolino. Dostał od PKP prezent

Milionowy pasażer Pendolino. Dostał od PKP prezent
Foto: PKP Intercity/ Bartłomiej Banaszak Foto: Milionowy pasażer Pendolino. Dostał od PKP prezent

Roczny darmowy bilet na podróżowanie Pendolino oraz roczny kupon na śniadania w WARS-ie - to prezenty, które otrzymała milionowa pasażerka Pendolino.

Pendolino zaczęło kursować na trasach kolejowych w Polsce od grudnia 2014 r.

Pierwszy raz

Milionowym pasażerem została Magda spod Krakowa, którą hucznie przywitano na Dworcu Centralnym w Warszawie. Jak przyznała, była to jej pierwsza podróż Pendolino.

Jak przekonywał tymczasem pod koniec marca prezes zarządu PKP Intercity Jacek Leonkiewicz, "dane pokazują wzrost liczby pasażerów w komunikacji krajowej już drugi miesiąc z rzędu. 8 proc. wzrostu w lutym to rekord w historii spółki. Ma to miejsce z pewnością także dzięki >>efektowi Pendolino<<, bo to ten pociąg sprawił, że ludzie, którzy nigdy nie jeździli pociągami, zainteresowali się ofertą PKP Intercity".
 

Przyspieszenie

Ceny biletów na podróż Pendolino zaczynają się od 49 zł. Po wyczerpaniu puli najtańszych biletów pasażerowie mogą korzystać z rabatów 30, 20 i 10 proc. w przedsprzedaży. Liczba takich biletów jest również ograniczona, po wyprzedaniu biletów w niższych cenach zaczną obowiązywać stawki bazowe. W Pendolino obowiązują ulgi ustawowe.

Średnia cena biletu na Pendolino ze stolicy do Krakowa i Katowic wynosi 129,2 zł, a z Warszawy do Trójmiasta 128,8 zł. Najdroższymi połączeniami są te z Krakowa i Katowic na wybrzeże. Najtańsze bilety kosztują 98 zł, a najdroższe 189 zł. Średnia cena dla tych tras to 171,6 zł.

Dzięki Pendolino podróż z Warszawy do Krakowa i Katowic trwa ok. 2,5 godz., do Trójmiasta blisko 3 godz., a do Wrocławia - 3 godz. 40 minut. Pendolino mogą rozwijać prędkość 250 km/h, jednak po polskich torach jeżdżą ok. 160 km/h. Tylko na Centralnej Magistrali Kolejowej na odcinku Zawiercie - Olszamowice o długości ok. 80 km rozwijają prędkość 200 km/h. Jak zapowiada Intercity, docelowo liczba odcinków z najwyższymi prędkościami ma rosnąć.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane