• rozwiń
  • WIG20 2176.57 -0.36%
  • WIG30 2500.28 -0.36%
  • WIG 56456.06 -0.19%
  • sWIG80 11569.29 -0.45%
  • mWIG40 3891.08 -0.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:49

Dostosuj

Skróci się czas przejazdu pociągów. Dwa miliardy złotych na inwestycje

Ireneusz Merchel o budowie Kolei Dużych Prędkości Odtwórz: Ireneusz Merchel o budowie Kolei Dużych Prędkości
Ireneusz Merchel o budowie Kolei Dużych Prędkości "Źródło: TVN24 BiS"

Pięć inwestycji kolejowych we wschodniej części kraju zyska dofinansowanie z Programu Polska Wschodnia. Umowy w tej sprawie podpisano w środę w Olsztynie. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, łączna wartość inwestycji przekracza 2 miliardy złotych, w tym blisko miliard złotych będzie stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Umowy dotyczą projektów kolejowych w trzech województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i świętokrzyskim.

"Wraz z podpisaną w grudniu umową na odcinek Lublin-Stalowa Wola/Rozwadów, to w sumie już ponad 2 mld zł (w tym 1,36 mld zł EFRR) na inwestycje kolejowe w makroregionie i ponad 420 km nowoczesnych torów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Oczekujemy ich pozytywnego wpływu na przewozy pasażerskie: skrócenie czasu podróży, poprawa bezpieczeństwa i komfortu podróżowania powinna zwiększyć mobilność mieszkańców i poprawić dostępność rynków pracy. Istotnym rezultatem będą także bardziej efektywne i opłacalne przewozy towarowe" - podkreśla cytowany w komunikacie wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Pociągi pojadą szybciej

Jak czytamy, inwestycje będą polegały na modernizacji torów wraz z budową i odnowieniem wybranych elementów infrastruktury towarzyszącej (przystanki, wiaty, kładki dla pieszych). Komfort podróży mają podnieść wyremontowane perony i nowoczesne systemy obsługi pasażerów dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zmodernizowane zostaną także wybrane dworce: Białystok, Olsztyn Główny, Olsztynek, Nidzica, Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Czeremcha, Skarżysko Kamienna. W sąsiedztwie niektórych dworców powstaną parkingi typu P&R (między innymi Białystok, Skarżysko-Kamienna, Siemiatycze), a w Białymstoku i Olsztynie, we współpracy z władzami samorządowymi, zostaną oddane do użytku nowoczesne, zintegrowane z komunikacją miejską węzły przesiadkowe.

Ministerstwo wskazuje, że pociągi pojadą szybciej wyremontowanymi torami. Możliwe będzie podróżowanie z maksymalną prędkością do 120 kilometrów na godzinę i 80 kilometrów na godzinę dla pociągów towarowych, przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa ruchu.

Skróci się również czas przejazdu pociągów pasażerskich, między innymi z Warszawy do Olsztyna - o około 25 minut, a na odcinku Białystok - Czeremcha - Siemiatycze o około 20 minut. Zwiększy się także przepustowość linii. Przewoźnicy będą mogli uruchomić większą liczbę połączeń, a na pewnych odcinkach przywrócić regularne połączenia (między innymi Skarżysko-Kamienna - Sandomierz).

Jak wskazano w komunikacie, efektem inwestycji będzie również zwiększenie bezpieczeństwa podróży. Prace inwestycyjne obejmą instalację nowoczesnych systemów Sterowania Ruchem Kolejowym, budowę nowych i modernizację istniejących przejazdów kolejowych, a także wymianę rozjazdów. Zrewitalizowane lub przebudowane zostaną obiekty inżynieryjne (przepusty i mosty, wiadukty) oraz urządzenia telekomunikacyjne i elektroenergetyczne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane