• rozwiń
  • WIG20 2190.08 +0.48%
  • WIG30 2482.31 +0.45%
  • WIG 57895.85 +0.48%
  • sWIG80 11578.05 -0.10%
  • mWIG40 3738.23 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:17

Dostosuj

Człowiek od superlotniska powołany. Ma pilnować inwestycji

Centralny Port Lotniczy powstanie w Mszczonowie? Odtwórz: Centralny Port Lotniczy powstanie w Mszczonowie?
Centralny Port Lotniczy powstanie w Mszczonowie? "Źródło: tvn24"

Były wiceminister skarbu Mikołaj Wild został powołany na pełnomocnika rządu do spraw budowy Centralnego Portu Lotniczego - poinformował we wtorek na Twitterze rzecznik rządu Rafał Bochenek.

"Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego RP powołany" - napisał na Twitterze Bochenek. Dodał, że Wild rozpoczął pracę już we wtorek.
Zadania

Pod koniec kwietnia w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego ma być sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak wynika z rozporządzenia, "do zadań Pełnomocnika należy przygotowanie i nadzór nad realizacją inwestycji Centralny Port Komunikacyjny". "W tym w szczególności: 1) analiza prawnych, technicznych i ekonomicznych uwarunkowań przygotowania oraz realizacji inwestycji; 2) przygotowanie projektu założeń inwestycji i koncepcji realizacji działań koniecznych do przeprowadzenia inwestycji; 3) przygotowanie propozycji zmian legislacyjnych oraz zmian w rządowych dokumentach strategicznych, koniecznych do przeprowadzenia inwestycji" - głosi rozporządzenie.

Jak dodano, przy wykonywaniu powyższych zadań pełnomocnik ma współpracować z Polskim Funduszem Rozwoju. Natomiast wydatki związane z jego działalnością mają być pokrywane ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Rozwoju i Finansów. Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową ma zapewniać pełnomocnikowi Ministerstwo Rozwoju.

Kim jest?

Mikołaj Wild urodził się 4 kwietnia 1976 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom z wyróżnieniem), Szkoły Prawa Amerykańskiego przy Uniwersytecie Warszawskim oraz Univeristy of Florida (dyplom z wynikiem bardzo dobrym). Autor kilkunastu publikacji i opracowań naukowych.

Od 1 kwietnia 2017 zatrudniony jako główny doradca Prezesa Rady Ministrów w KPRM. Od listopada 2015 roku do 2016 roku (do czasu likwidacji MSP) był sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Wcześniej, od lutego 2015 roku był dyrektorem Departamentu Studiów i Analiz w Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

W latach 2003–2006 był zatrudniony w Zespole Orzecznictwa i Studiów Biura Trybunału Konstytucyjnego. W 2006 r. został mianowany na stanowisko Radcy, a w 2009 r. - na stanowisko Starszego Radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Występował w wielu postępowaniach sądowych m.in. w ponad stu sprawach rozpoznawanych przez Sąd Najwyższy, w sprawach dotyczących konsolidacji sektora energetycznego, otwartych funduszy emerytalnych, wdrażania prawa europejskiego, w sprawach o roboty budowlane, sprawach reprywatyzacyjnych, czy też postępowaniach grupowych. Współuczestniczył w przygotowywaniu stanowiska rządu w postępowaniach przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, Trybunałem Konstytucyjnym, jak również w pracach legislacyjnych poświęconych organizacji wymiaru sprawiedliwości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jawotr
Nie będzie żadnego superlotniska, to jest kompletna bzdura, na którą nikt nie da pieniędzy.
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
Nie ważne, że nie będzie, ważne, że "swój" ma fuchę i w miesiąc zarobi tyle co statystyczny Kowalski w rok...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
paskuś
Kaczyński chce tego, co ma Wałęsa, tylko lepsze, zatem będzie dążył do wybudowania lotniska i nazwania go swoim i brata nazwiskiem. :D
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane