• rozwiń
  • WIG20 2164.69 -0.42%
  • WIG30 2453.05 -0.44%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:02

Dostosuj

Dodatkowe pieniądze na remonty budynków z wielkiej płyty. Jest projekt

Wiceminister Soboń: wielka płyta jest bezpieczna Odtwórz: Wiceminister Soboń: wielka płyta jest bezpieczna
Wiceminister Soboń: wielka płyta jest bezpieczna "Źródło: tvn24"

Pomoc dla właścicieli budynków z wielkiej płyty, wsparcie dla samorządów w remontach budynków komunalnych oraz zachęty do instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) podczas prowadzenia termomodernizacji - to główne zmiany zawarte w projekcie noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji, który trafił do konsultacji.

"Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo budynków z wielkiej płyty. Jestem przekonany, że przy dobrym wykorzystaniu przygotowanego przez Instytut Techniki Budowlanej raportu, ci którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli nimi zarządzać w taki sposób, aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia" - wskazał, cytowany w komunikacie, wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Wielkie badanie

Bloki z wielkiej płyty seryjnie stawiane w czasach PRL, to nieodłączny element krajobrazu Polski. Szacuje się, że w naszym kraju jest około 60 tys. budynków z wielkiej płyty (około 4 mln mieszkań) w tym około 50 tys. (80 proc.) w technologii płyt trójwarstwowych bez przeprowadzonej termomodernizacji. W takich domach mieszka około 12 mln osób.

Pod koniec stycznia bieżącego roku ogłoszono wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Techniki Budowlanej. Wynika z nich, że wszystkie budynki z wielkiej płyty są bezpieczne.

ITB przebadał 300 budynków reprezentujących różne systemy prefabrykacji w województwach, w których jest najwięcej tego typu konstrukcji - mazowieckim, łódzkim, śląskim i dolnośląskim.

- Budownictwo z wielkiej płyty ma przed sobą dobrą przyszłość - mówił wówczas Soboń. - Warto jednak skorzystać z badań, które przeprowadziliśmy po to, aby dobrze nimi zarządzać, a tam, gdzie jest potrzeba, wzmocnić łączenia, aby na kolejne pokolenia te budynki służyły, bo dzisiaj są bardzo często w bardzo dobrych lokalizacjach z dostępem do infrastruktury społecznej z dobrym dostępem do komunikacji publicznej, często z zielenią. Warto mieszkać w wielkiej płycie i warto też o nią dbać - dodawał.

Wsparcie remontów

Resort inwestycji i rozwoju wyjaśnił w komunikacie, że projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, który we wtorek trafił do konsultacji i uzgodnień, zakłada wsparcie dla "bloków z wielkiej płyty".

Będzie ono przeznaczone na wzmocnienie połączeń między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych za pomocą metalowych kotew.

Dodatkowa premia będzie przyznawana w przypadku prowadzenia przez inwestora prac termomodernizacyjnych.

"Przeprowadzenie takich robót zwiększa bezpieczeństwo użytkowania budynków z płyt prefabrykowanych, zwłaszcza w sytuacji, gdy montowane są nowe warstwy ocieplenia stanowiące dodatkowe obciążenie dla łączników będących elementami płyty wielowarstwowej" - wyjaśniono.

Budynki komunalne

Resort dodał, że za sprawą nowelizacji dodatkowe wsparcie otrzymają także samorządy. "Gminy będą mogły ubiegać się o premie remontowe w wysokości 50 proc. wartości przedsięwzięć remontowych. W przypadku, gdy budynki komunalne, które będą poddawane remontom są wpisane do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie wynosić 60 proc. kosztów przedsięwzięcia" - poinformowano.

Nowe przepisy zakładają ponadto dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji, zainstalują w budynkach odnawialne źródła energii.

W takich przypadkach premia termomodernizacyjna wyniesie nie 16 proc., ale 21 proc. wartości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Nowela przewiduje ponadto, że o wsparcie/premie na remonty będą mogły ubiegać się także wspólnoty mieszkaniowe, w których większościowe udziały ma gmina. Obecnie nie jest to możliwe.

Miliardy na wielką płytę

"Projekt (ustawy - red.) premiuje inwestycje prowadzące do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Ich celem jest zwiększenie liczby inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w budownictwie mieszkaniowym. Efektem ma być ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania w budynkach" - dodano.

Resort inwestycji i rozwoju szacuje, że wartość inwestycji w budynkach z wielkiej płyty wyniesie 25,8 mld zł w tym: termomodernizacja - 17,2 mld zł i montaż kotew – 8,6 mld zł.

Wartość dofinansowania publicznego w formie premii ma wynieść 7 mld zł. Skutki ustawy dla budżetu państwa to niemal 4 mld zł w ciągu 10 lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
takisobienick
Jupiiii, moja spółdzielnia chyba od 5 lat (jak nie więcej) przymierza się do solarów i póki co nie styka im kasy. A dobrze gospodarują, są zawsze na plusie. Może wreszcie...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane