• rozwiń

Temat: Mieszkanie plus

Zamiast wojska mieszkania. Adamczyk o nowym rządowym programie

Andrzej Adamczyk w programie "Bilans" Odtwórz: Andrzej Adamczyk w programie "Bilans"
Foto: "Mieszkanie Plus" ma opierać się na trzech filarach | Video: Andrzej Adamczyk w programie "Bilans"

- Skarb Państwa dysponuje dużą ilością gruntów w centrach miast, jak również na obrzeżach. Zapewniam, że w dużej mierze tereny nie są wykorzystywane - powiedział na antenie TVN24 BiŚ minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Według niego nie będzie problemu z dostępem do tanich gruntów, które mogłyby być wykorzystane w nowym programie Mieszkanie Plus.

Minister infrastruktury i budownictwa mówił, że nowy rządowy program jest skierowany dla wszystkich. Podkreślił, że w Polsce około 40 proc. rodzin nie może pozwolić sobie na zakup mieszkania, nie ma zdolności kredytowej czy możliwości wynajmu.

- Program dedykujemy przede wszystkim takim rodzinom, ale jest otwarty i skierowany do każdego. Będziemy oceniać pozytywnie każdego, kto będzie ubiegał się o mieszkanie - zapewniał Andrzej Adamczyk.

Wskazał, że problemem jest obecnie wysoki koszt nieruchomości.

- Jeśli "głód" mieszkaniowy zniknie, obniży się cena mieszkań - powiedział minister.

Mieszkanie plus ma opierać się na trzech filarach: budownictwie społecznym, mieszkaniach na wynajem z dojściem do własności oraz rozwiązaniach umożliwiających odkładanie oszczędności na budowę czy kupno nieruchomości.

Mieszkanie na zawsze?

Adamczyk zaznaczył, że resort zakłada bezterminowy wynajem mieszkania - nawet wtedy, gdy sytuacja finansowa najemcy się poprawi.

- Nikomu nie odmówimy, punktujemy możliwości każdego, kto zechce wynajmować mieszkanie. Może okazać się, ze beneficjent otrzyma 1 lub 2 pkt., bo np. dużo zarabia, ale gdyby okazało się, że nie ma nikogo innego w kolejce, to mieszkanie otrzyma - mówi Adamczyk.

Program zakłada, że cena metra kwadratowego będzie się wahać w granicach 10-20 zł. Najemca będzie mógł stać się właścicielem nieruchomości dzięki wpłacaniu regularnych rat.

Tereny do wykorzystania

Minister powiedział, że resort wystosował do wojewodów prośby o identyfikację terenów, które można przeznaczyć pod zabudowę. Dodał, że ze wstępnych analiz wynika, że jest ich sporo.

- Skarb Państwa dysponuje dużą ilością gruntów w centrach miast, jak również na obrzeżach. Zapewniam, że w dużej mierze tereny nie są wykorzystywane. Nieruchomości Skarbu Państwa to nie tylko grunty, które można przeznaczyć pod budowę, ale również budynki - podkreślił minister.

Dodał, że Agencja Mienia Wojskowego jest w posiadaniu terenów, które można w części wykorzystać na realizację przedsięwzięć. Jak zaznaczył, program ma jednak wykorzystywać głównie tereny zarządzane przez starostwa.

Jak poinformował Adamczyk, stworzony na potrzeby programu Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będzie współpracował z operatorami, którzy zrealizują konkretne przedsięwzięcia i samorządami. Zaznaczył, że instytucja będzie miała również możliwość emisji obligacji, papierów dłużnych, udzielania kredytów.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane