• rozwiń

Temat: Centralny Port Komunikacyjny

Szef Ryanaira o CPK: głupi pomysł, pośrodku niczego

Szef Ryanaira o rozbudowie lotniska w Modlinie Odtwórz: Szef Ryanaira o rozbudowie lotniska w Modlinie
Szef Ryanaira o rozbudowie lotniska w Modlinie "Źródło: TVN24 BiS"

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to głupi pomysł, na który mogli wpaść tylko politycy - powiedział szef Ryanaira Michael O’Leary. Skrytykował też propozycję, aby to lotnisko w Radomiu, a nie w Modlinie odciążyło Lotnisko Chopina w Warszawie. Podkreślił, że linia chce współfinansować rozwój portu na Mazowszu.

O'Leary odwiedził w środę Warszawę, aby ogłosić uruchomienie w okresie letnim 17 nowych tras z Polski.

Szef Ryanaira skrytykował też pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, które ma powstać za 75 miliardów złotych w Stanisławowie w gminie Baranów, koło Grodziska Mazowieckiego Według niego będzie to strata pieniędzy, które lepiej wydać na ulepszenie istniejących obiektów.

- Warszawa ma już dwa działające porty lotnicze, których możliwości nie są w pełni wykorzystane i które można rozwijać zamiast budować wielką, nową, błyszczącą katedrę pośrodku niczego - powiedział O’Leary.

- To głupi pomysł, na który mogli wpaść tylko politycy - dodał.

Rozwój Modlina pod znakiem zapytania

Szef Ryanaira chce rozwijać lotnisko w Modlinie. W tym celu przewoźnik wystąpił z pisemną ofertą współfinansowania lub inwestycji w każdą nową rozbudowę infrastruktury w Modlinie. Linia chce bowiem podwoić ruch z 3 do 6 mln pasażerów w najbliższych pięciu latach.

- Wierzymy, że lotnisko może podwoić przepustowość. Możemy zapewnić taki wzrost. Pozwoli to stworzyć dodatkowe 2,5 tysiąca miejsc pracy. To ogromna inwestycja - powiedział O’Leary.

Polskie Porty Lotnicze (PPL), które zarządzają Lotniskiem Chopina i posiadają 30,39 proc. udziałów w Modlinie, chcą jednak rozbudowy lotniska w Radomiu. Prezes PPL Mariusz Szpikowski argumentował, że w Modlinie trzeba od nowa zbudować drogę startową, a cała rozbudowa potrwałaby około czterech lat i kosztowała 1,045 mld zł. - Z kolei w Radomiu po remoncie droga startowa mogłaby bez problemu obsługiwać wszystkie samoloty - mówił na początku sierpnia.

O’Leary przyznał, że słyszał różne historie na temat problemów z pasem startowym w Modlinie, ale nazwał je "bzdurą". - Wysłaliśmy naszych ekspertów, żeby sprawdzili pas. Wszystkie urządzenia spełniają międzynarodowe standardy. Nie dzieje się nic złego z infrastrukturą. Wszystko, czego Modlin potrzebuje, aby zwiększyć przepustowość to rozwój terminali - powiedział.

Podkreślił, że rozbudowa lotniska w Modlinie blokowana jest przez Lotnisko Chopina. - To lotnisko blokuje rozbudowę, mimo że samo nie może się już rozwijać - przekonywał.

Czas pokaże

Paweł Kunz z portalu fly4free.pl zwraca uwagę, że szef Ryanaira "znany jest z wypowiedzi, które później często okazują się jedynie buńczucznymi zapowiedziami". - Gdy przychodzi do realizacji różnego rodzaju planów, w tym także biznesowych, nie jest już tak różowo - zaznaczył.

- Wszyscy wiemy, że Ryanair dominuje na lotnisku w Modlinie i w jego interesie jest, aby planowana przeprowadzka tanich linii do Radomia nie nastąpiła. Jak będzie? Tak naprawdę chyba dopiero czas pokaże - dodał.

Bartosz Baca z firmy doradczej BBSG ocenił, że trudno dziwić się szefowi Ryanaira, który broni swojej pozycji w Modlinie. - Modlin to tak naprawdę wrota do najlepszego, największego i najbardziej zasobnego rynku w Polsce, czyli regionu mazowieckiego - powiedział.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Jakub801
Pomysł równie absurdalny jak lotnisko w Radomiu. Takie inicjatywy nie powinny być finansowane przez państwo, lecz osoby prywatne. Zapobiegłoby to w przyszłości nietrafionym i nieopłacalnym inwestycjom.
 • 6
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Jasiek Wędrowniczek
Powstanie CPK w sposób oczywisty jest niewygodne dla Ryan. A o korzyściach nie mówi Kaczyński tylko wielu ekspertów . To tak dla przypomnienia tym którzy bliżej mają do lotniska w Berlinie .
 • 3
 • 12
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kaowiec84
Fakt. O korzysciach mowi wielu ekspertow problem w tym ze wszyscy to "ludzie PiSu". Predzej uwierze facetowi ktory zaczynal z malego lotniska z jednym malym samolotem i stworzyl potentata niz grupie ludzi wedlug ktorych wszystko ma byc wielkie, centralne i oczywiscie sterowane odgornie.
 • 9
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Wally_73
Pomysł na CPK jest bez sensu sam w sobie ale nie można brać pod uwagę opinii kogoś kto "robi" kasę na tym, że ma "wyłączność" na swój biznes na Warszawa-Modlin...
Ale pewnie i tak do wyborów będzie promowany CPK a potem i tak projekt upadnie...
Już mieliśmy swój Hollywood w Nowym Mieście nad Pilicą...
 • 10
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
limbo_portal
On się nie zna. Kaczyński wie lepiej
 • 10
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
nie taki
Oczywiście że największym znawcą jest facet którego firma odpowiada ze 90% problemów w lotnictwie cywilnym w ostatnich latach , z tysiącami odwołanych lotów i strajkami co miesiąc
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane