• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Korytarze życia" zapisane w ustawie. Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów

Wciąż są problemy z korytarzami życia na polskich drogach. Odtwórz: Wciąż są problemy z korytarzami życia na polskich drogach.
Wciąż są problemy z korytarzami życia na polskich drogach. "Źródło: Fakty po południu"

"Korytarze życia", dzięki którym służby ratunkowe mogą szybciej dojechać na miejsce wypadku, mają zostać precyzyjnie opisane w ustawie. Koncepcja nowych przepisów ma powstać do końca przyszłego roku. Ministerstwo Infrastruktury chce też egzaminować przyszłych kierowców z zasad tworzenia takich korytarzy.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował w piątek na konferencji prasowej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, że o ile w 2017 roku ogólna liczba wypadków drogowych się zmniejszyła, o tyle na drogach szybkiego ruchu wzrosła - na autostradach o 15 proc., zaś na drogach ekspresowych o 34 procent.

Minister o korytarzach życia

- Ten trend zwyżkowy i skutki tych zdarzeń każą nam podjąć bardzo intensywne działania, które są i będą w stanie zabezpieczyć szybką pomoc ofiarom wypadków - podkreślił Adamczyk.

Dodał, że resort infrastruktury wspólnie z policją, strażą pożarną i organizacjami społecznymi oceniły, że jednym z głównym problemów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach jest brak możliwości dotarcia do miejsca wypadku, gdyż przejazd jest często blokowany przez samochody.

Korytarze w przepisach

Dlatego resort podjął decyzję o wdrożeniu pojęcia "korytarzy życia" do polskich przepisów i przygotowania propozycji zmian w prawie, precyzujących zasady tworzenia korytarzy. Dzięki temu służby będą mogły szybciej dotrzeć na miejsce wypadku.

Zadanie opracowania i wdrożenie koncepcji "korytarzy życia" na drogach szybkiego ruchu znalazło się w programie Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu na lata 2018-2019.

Korytarze życia mają formę prawną w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, na Węgrzech i w Słowenii. Przepisy stanowią, że pojazdy poruszające się po drogach szybkiego ruchu w chwili przejazdu służb ratunkowych muszą zjechać na skrajne pasy, tworząc pośrodku drogi "korytarz życia", który umożliwia przejazd samochodów uprzywilejowanych.

Zmiany dla kierowców

- Chcemy, aby temat "korytarzy życia" był przedmiotem szkoleń dla wszystkich tych, którzy przygotowują się do egzaminów na prawo jazdy - zapowiedział Adamczyk, dodając, że te zagadnienia będą częścią egzaminu na prawo jazdy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane