• rozwiń

Temat: Motoryzacja

63 kilometry A2 za blisko trzy miliardy złotych

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego? Odtwórz: Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?
Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego? "Źródło: tvn24bis.pl"

Ruszają przygotowania do budowy 63 kilometrów autostrady A2 od obwodnicy Siedlec do Białej Podlaskiej. Mazowiecki Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w piątek zawarł umowę na wykonanie elementów koncepcji programowej wraz z rozpoznaniem geologicznym dla budowy tego odcinka. Łączny koszt realizacji inwestycji wyniesie blisko trzy miliardy złotych.

- Odcinek autostrady A2, dla którego podpisujemy dzisiaj koncepcję programową, to 63 kilometry nowej, bezpiecznej drogi, która połączy się z drogą ekspresową S19, czyli z przebiegającą z północy na południe Europy trasą Via Carpatia - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak podkreślił, "realizacja autostrady A2 jest inwestycją o istotnym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Konieczność jej budowy wynika z potrzeby stworzenia spójnego układu komunikacyjnego, zapewniającego wysoką przepustowość i komfort podróży".

O inwestycji

Wykonawcą dokumentacji jest Multiconsult Polska, wartość zadania to około 10,5 mln zł, a czas realizacji to 14 miesięcy od dnia podpisania umowy, czyli do września 2019 roku.

Zadaniem projektanta będzie opracowanie dokumentacji zawierającej uszczegółowienia techniczne wskazane w decyzji środowiskowej (między innymi zajętość terenu pod przyszłą autostradę) oraz przeprowadzenie szczegółowych badań warunków geologicznych.

Dwujezdniowa, dwupasowa trasa o długości 63,5 km przebiegać będzie po północnej stronie obecnej DK2 przez tereny gmin: Siedlce, miasto Siedlce, Wiśniew, Zbuczyn, Mordy, Międzyrzec Podlaski, Huszlew, Biała Podlaska. Powstaną na niej trzy węzły drogowe: Siedlce Południe (nazwa robocza: Borki), Łukowisko oraz Biała Podlaska (Cicibór).

Zgodnie z planowanym harmonogramem realizacji inwestycji ogłoszenie przetargu ma nastąpić w drugim kwartale 2020 roku, zaś podpisanie umowy z wykonawcą w pierwszym kwartale 2021 roku. Realizację inwestycji przewidziano w okresie od trzeciego kwartału 2022 roku do trzeciego kwartału 2024 roku.

Szacunkowy łączny koszt realizacji tego odcinka A2 wyniesie blisko 3 mld zł (dokumentacja, wykup gruntów, budowa, archeologia i nadzór).
Pozostałe odcinki autostrady

Resort infrastruktury przypomniał w komunikacie, że w styczniu 2018 roku została podpisana koncepcja programowa dla odcinka A2 od końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego do Siedlec.

W realizacji jest zaś autostrada A2 od węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Jak dodano, z wykonawcami zostały zawarte umowy na projekt i budowę.

Zgodnie z zapewnieniami ministerstwa, wkrótce zostaną wydane ostatnie decyzje umożliwiające "wbicie łopaty".

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane