• rozwiń

Temat: Gospodarka

Rekordowa sprzedaż obligacji. "Czerwiec najlepszy od 15 lat"

Piotr Kuczyński o inwestowaniu w obligacje Odtwórz: Piotr Kuczyński o inwestowaniu w obligacje
Piotr Kuczyński o inwestowaniu w obligacje "Źródło: tvn24"

10-miesięczne obligacje premiowe miały największy udział w czerwcowej sprzedaży obligacji oszczędnościowych, wydano na nie 371 milionów złotych - poinformował w poniedziałek wiceminister finansów Piotr Nowak. Czerwcowa sprzedaż obligacji oszczędnościowych była największą miesięczną od 15 lat.

Zgodnie z komunikatem resortu finansów w czerwcu sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 1 mld 178 mln zł. - Czerwcowa sprzedaż obligacji osiągnęła rekordowy poziom blisko 1,2 mld zł i jest to najwyższa miesięczna sprzedaż od 15 lat. Łącznie w pierwszym półroczu na zakup obligacji nabywcy przeznaczyli blisko 5,8 mld zł, czyli prawie dwa razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - poinformował Nowak cytowany w komunikacie Ministerstwa Finansów

Obligacje premiowe

Największy udział w czerwcowej sprzedaży (32 proc.) miały 10-miesięczne obligacje premiowe.

- Jednorazowo w czerwcu w sprzedaży dostępna była 10-miesięczna obligacja premiowa. To nowy instrument, który gwarantuje zysk w postaci odsetek (1,50 proc. w skali roku) oraz daje szansę na wygranie dodatkowej premii pieniężnej w wysokości: 10 zł, 100 zł, 1.000 zł, a nawet 10.000 zł. Wyniki sprzedaży pokazują, że obligacje premiowe cieszyły się dużym zainteresowaniem nabywców - ocenił Nowak.

Wiceminister wyjaśnił, że emisja obligacji premiowych była emisją pilotażową. Jej celem było uatrakcyjnienie oferty obligacji dla nabywców indywidualnych i promocja wszystkich skarbowych obligacji oszczędnościowych.

Nowak zwrócił uwagę, że wartość sprzedanych obligacji w kwocie 371 mln zł przekłada się na wzrost wartości puli premii do wygrania. - 20 marca 2019 roku zostanie rozlosowanych aż 41 tys. 107 premii o łącznej wartości prawie 1,5 mln zł – dodał Nowak.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów na marcowe losowanie przewidziano 37 wygranych o wartości 10 tys. zł każda, 370 wygranych w kwocie 1 tys. zł, 3,7 tys. wygranych po 100 zł i 37 tys. po 10 zł.

Jakie jeszcze?

Ministerstwo poinformowało ponadto, że w czerwcu 2018 r., poza obligacjami premiowymi sprzedano także 3-miesięczne obligacje o wartości 326,5 mln zł, 2-letnie za 210,2 mln zł, 3-letnie za 14,1 mln zł, 4-letnie za 194,2 mln zł, 10-letnie za 59,2 mln zł. 

"Na zakup obligacji rodzinnych, dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500 plus, przeznaczono 2,3 mln zł. Obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci" - informuje resort.

Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane