• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Resort finansów chce sprawdzać, kto jest prawdziwym przedsiębiorcą

Kontrowersje wokół testu przedsiębiorcy. "Chodzi o pozyskanie środków" Odtwórz: Kontrowersje wokół testu przedsiębiorcy. "Chodzi o pozyskanie środków"
Kontrowersje wokół testu przedsiębiorcy. "Chodzi o pozyskanie środków" "Źródło: TVN24 BiS"

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie tzw. testu przedsiębiorcy. Według resortu to jedno z działań zapewniających "respektowanie stabilizującej reguły wydatkowej". Ma przynieść budżetowi 1,2 miliarda złotych.

Tzw. test przedsiębiorcy pozwoliłby określić, kto rzeczywiście nim jest, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.

Dyskusja o jego wprowadzeniu w Polsce rozpoczęła się pod koniec marca. Podczas panelu "Struktura i efektywność polskiego systemu podatkowego" przedstawiciele resortu finansów zauważyli, że jednym z problemów polskiego systemu jest opodatkowanie jednoosobowych firm. Według wiceministra finansów Filipa Świtały mamy przedsiębiorców, którzy de facto nie ponoszą ryzyka gospodarczego i powinni pracować na etatach.

- To przedsiębiorcy, którzy pracują dla jednego pracodawcy, wystawiają jedną fakturę miesięcznie, mają (...) zakaz pracowania dla kogokolwiek innego – mówił. Zastrzegł, że nie chodzi w tym przypadku tylko o kwestię ekonomiczną, ale o zwykłą uczciwość, bowiem dochody z pracy powinny być tak samo opodatkowane.

Dyrektor departamentu podatków dochodowych w MF Maciej Żukowski odnosząc się do tej kwestii zauważył, że resort finansów prowadzi prace nad tzw. testem przedsiębiorcy. Pozwoliłby on określić, czy ktoś rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą, czy nie. - Będziemy starali się skalibrować ten test przedsiębiorcy w taki sposób, żeby mysz się nie przecisnęła - zapowiedział. Jego zdaniem opodatkowanie przedsiębiorczości w sposób skrajnie różny od opodatkowania pracy naturalnie prowadzi do szukania tańszego sposobu na funkcjonowanie.

APK

Temat wrócił za sprawą opublikowanego w poniedziałek Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019- 2022, obejmującym Aktualizację Programu Konwergencji. Resort finansów potwierdził tam, że planuje wprowadzić "test przedsiębiorcy", którego celem jest "ograniczenie skali zjawiska nieuprawnionego kwalifikowania przychodów otrzymywanych przez osoby fizyczne do źródła >>pozarolnicza działalność gospodarcza<< i w efekcie ograniczenie arbitrażu podatkowego i dualizmu rynku pracy".

Zauważono, że prawo podatkowe umożliwia osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą wybór formy opodatkowania osiąganych dochodów (mogą korzystać ze stawki liniowej w wysokości 19 proc. - red.). Według MF regulacje dotyczące kwalifikacji i rozliczania przychodów uzyskiwanych przez te osoby nie zapewniają jednak, że korzystne rozwiązanie stosowane będzie jedynie do dochodów osiągniętych w związku z faktycznie prowadzoną działalnością gospodarczą.

"Obserwacja praktyki wskazuje, że w celu ograniczenia skali zjawiska nieuprawnionego kwalifikowania przychodów otrzymywanych przez osoby fizyczne do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza wymagane jest wprowadzenie zmian w art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - wyjaśniono.

Zgodnie z planami MF nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Ministerstwo obliczyło, że zmiana przesłanek do kwalifikowania przychodów do źródła "pozarolnicza działalność gospodarcza" mogłaby dać budżetowi dodatkowe dochody z tytułu opodatkowania dochodów osób fizycznych według skali podatkowej w wysokości ok. 1 mld 247,4 mln zł.

Reguła wydatkowa

Dziś resort finansów w swoim stanowisku podkreślił, że "test przedsiębiorcy" jest jednym z zaprezentowanych w projekcie APK działań zapewniających "respektowanie stabilizującej reguły wydatkowej, zarówno po stronie dochodowej, jak i wydatkowej". Krótko mówiąc, ma przynieść budżetowi środki na pokrycie wydatków, m.in. z tzw. "piątki Kaczyńskiego". Stabilizująca reguła wydatkowa została wprowadzona w 2013 roku do ustawy o finansach publicznych i wytycza maksymalną bezpieczną wielkość wzrostu wydatków sektora finansów publicznych w kolejnych latach.

Ministerstwo przypomina, że APK jest dokumentem rządowym, składającym się z propozycji poszczególnych resortów. Zanim dokument zostanie przekazany Komisji Europejskiej (do 30 kwietnia), musi być rozpatrzony przez Radę Ministrów.

Tymczasem nie wszyscy w rządzie są "za". W środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz mówiła w TOK FM, że partia Porozumienie jest sceptyczna w kwestii pomysłu Ministerstwa Finansów w sprawie testu przedsiębiorcy.

- To nie jest nasz pomysł, ale od aktualnego planu konwergencji do ustawy budżetowej jest jeszcze co najmniej kilka miesięcy i my będziemy o tym z panią minister Czerwińską rozmawiać - powiedziała.

Już pod koniec marca szefowa MPiT oceniała, że test przedsiębiorcy to ryzykowne rozwiązanie. - Podatek liniowy jest jednym z tych, który polscy średni i mali przedsiębiorcy bardzo sobie cenią. To ważny bodziec rozwojowy - powiedziała.

Ile osób nie zda testu?

Jak wynika z opisywanego przez nas niedawno raportu Instytutu Badań Strukturalnych, "fikcyjne samozatrudnienie w Polsce może dotyczyć nawet co dziesiątej osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą". W 2017 roku liczba osób, które prowadziły działalność gospodarczą i nie zatrudniały innych pracowników, pracowały wyłącznie lub głównie dla jednego klienta wyniosła 166 tysięcy.

Resort finansów ma inne szacunki. Jak poinformował, z danych GUS wynika, iż w II kwartale 2017 r. na własny rachunek pracowało 2 mln 882 tys. osób. W tej grupie "zaledwie 78 tys. (2,7 proc. ogółu tej kategorii) spełniało jednocześnie kryteria zależności ekonomicznej i organizacyjnej od klienta".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Sławekf8kb
A swoją drogą może MF zajmie sie budowlanką i firemkami, stawiają domy, nie wystawiają faktur nigdy a kasują strasznie, a pracownicy na czarno bo alimenty mają - to jest dopiero patologia
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
MackoWSz
Wprowadzić tylko jedną formę zatrudnienia. Przy okazji wywalić paragony, tylko powinny być faktury. Wszystko uprościć i nie będzie żadnego problemu.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane