• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

MF chce zapobiegać upadłościom banków i SKOK-ów

MF chce zapobiegać upadłościom banków i SKOK-ów
Foto: Shutterstock Foto: Projekt przygotowany przez ministerstwo finansów ma umożliwić lepsze zapobieganie takim wydarzeniom, jak niedawna upadłość SK Banku w Wołominie

Większe uprawnienia nadzorcze dla KNF wprowadza projekt nowelizacji Prawa bankowego i ustawy o SKOK, skierowany przez resort finansów do konsultacji. Projekt ma umożliwić lepsze zapobieganie takim wydarzeniom, jak niedawna upadłość SK Banku w Wołominie.

Jak pisze w komunikacie resort finansów, rozwiązania zaproponowane w projekcie "mają na celu usprawnienie procesu nadzoru nad rynkiem finansowym", a dotyczą banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

"Nowelizacja przyznaje KNF uprawnienie polegające na możliwości zlecenia ponownego badania wyceny zabezpieczeń wierzytelności w stosunku do wszystkich podmiotów prowadzących działalność depozytowo-kredytową" - zaznacza MF.

Zwraca uwagę, że "brak jest aktualnie podstaw umożliwiających zlecenie podmiotom nadzorowanym lub bezpośrednio wybranemu przez KNF rzeczoznawcy ponownej wyceny, nawet wówczas, gdy istnieją przesłanki pozwalające uznać, że przedkładana przez podmiot wycena jest dokonana w sposób nierzetelny i nie odzwierciedla rzeczywistej wartości przedmiotu zabezpieczenia".

Założenia nowelizacji

Jak informuje resort finansów, właśnie taka sytuacja miała miejsce m.in. w przypadku Spółdzielczego Banku Rolnictwa i Rzemiosła (SK Banku) w Wołominie, gdzie "uprawnienia KNF pozwalające na zalecenie Bankowi weryfikacji wielkości operatów szacunkowych nie spowodowało utworzenia przez Bank adekwatnego poziomu odpisów (pomimo wykazania wzrostu wartości kredytów z utratą wartości) do czego podstawą dla Banku były kolejne, budzące wątpliwości wyceny".

Jednocześnie w projekcie ustawy, zaznacza MF, przewidziano rozszerzenie katalogu przesłanek powołania przez KNF zarządu komisarycznego w banku, na wzór przepisów ustawy o SKOK. Obecnie przesłankami ustanowienia zarządcy komisarycznego w kasie są: powstanie groźby zaprzestania spłacania zobowiązań, nieprzekazanie przez zarząd programu naprawczego, nieskuteczność realizacji programu naprawczego oraz rażące lub uporczywe naruszanie przepisów prawa w działalności.

Natomiast w prawie bankowym takich przesłanek jest mniej - to jedynie brak przekazania przez zarząd programu postępowania naprawczego oraz nieskuteczność realizacji takiego programu - informuje MF.

Projekt ustawy, dodaje resort finansów, został wysłany do resortów i organizacji skupiających banki komercyjne oraz spółdzielcze kasy z prośbą o uwagi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane