• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Gra na ratingi. S&P obniża, Fitch utrzymuje. MF: niezrozumiała decyzja jednej z agencji

Gra na ratingi. S&P obniża, Fitch utrzymuje. MF: niezrozumiała decyzja jednej z agencji Odtwórz: Gra na ratingi. S&P obniża, Fitch utrzymuje. MF: niezrozumiała decyzja jednej z agencji
Foto: Stołeczne Biuro Turystyki, Twitter | Video: TVN24 BiS Foto: MF: Niezrozumiała decyzja jednej z agencji ratingowych | Video: Gra na ratingi. S&P obniża, Fitch utrzymuje. MF: niezrozumiała decyzja jednej z agencji

Decyzja agencji ratingowej Standard&Poor’s o obniżeniu oceny ratingowej Polski jest niezrozumiała z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów wydanym w piątek późnym wieczorem. Przypomnijmy, że agencja obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB+" z "A-"; perspektywa ratingu jest negatywna. Natomiast agencja Fitch utrzymała ocenę "A-" z perspektywą stabilną.

W komunikacie agencji S&P czytamy, że "od wygranych wyborów w październiku 2015 roku, nowy rząd w Polsce zainicjował różne środki legislacyjne, które uważamy za osłabienie niezależności i skuteczności kluczowych instytucji, co znajduje odzwierciedlenie w naszej ocenie".

Niezrozumiała decyzja

Tymczasem zdaniem ministerstwa, "decyzja ta jest sprzeczna z ocenami pozostałych agencji ratingowych, największych międzynarodowych instytucji finansowych oraz uczestników rynków finansowych. Jest tym bardziej niezrozumiała, że nie została poprzedzona zmianą perspektywy oceny ratingowej, która przed decyzją agencji S&P była pozytywna".

W opinii MF "rozczarowujące jest podejście agencji do kwestii dialogu ze stroną polską w celu wyjaśnienia wątpliwości zgłaszanych przez agencje do tzw. klimatu politycznego".

W piątek agencja ratingowa Standard & Poor’s ogłosiła decyzję o obniżeniu oceny ratingowej Polski z A- do BBB+ dla długoterminowych zobowiązań w walutach obcych oraz z A/A-1 do A-/A-2 dla odpowiednio długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie lokalnej. Jednocześnie zmieniona została perspektywa ratingu z pozytywnej na negatywną.

S&P zmieniła rating Polski pierwszy raz od 2007 roku. Od lutego ub. r. perspektywa polskiego ratingu w tej agencji była pozytywna.

Trzy najważniejsze globalne agencje ratingowe oceniają wiarygodność kredytową Polski od 1995 r. Do tej pory żadna z nich ratingu nam nie obniżyła.

Fitch bez zmian

Po decyzji S&P swoją ocenę wydała też agencja Fitch. Utrzymała ona rating Polski na dotychczasowym poziomie A- oraz A (odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej) z perspektywą stabilną, natomiast agencja Moody’s, mimo wskazania 15 stycznia br. jako możliwej daty ogłoszenia oceny ratingowej Polski, nie widziała powodów do przygotowania i publikacji nowego raportu zawierającego analizę polskiej sytuacji.

Również pozostałe agencje oceniające Polskę nie zmieniły ratingu ani perspektywy (ostatni raport japońskiej agencji JCR pochodzi z 25 lutego 2015 r., japońskiej R&I z 18 września 2015 r., a kanadyjskiej DBRS z 11 grudnia 2015 r.).

Prognozy innych

Z raportu uzasadniającego decyzję S&P wynika, że agencja od ostatniego swojego raportu na temat Polski z sierpnia 2015 nie zmieniła ocen Polski w żadnym z kluczowych kryteriów dla oceny ratingowej stosowanych przez agencję według swojej metodologii.

Podtrzymała neutralną ocenę uwarunkowań instytucjonalnych, polityki fiskalnej, sytuacji makroekonomicznej oraz otoczenia zewnętrznego. Jednocześnie, podobnie jak w poprzednim raporcie, jako silny punkt wskazała politykę monetarną.

Jak podkreśla resort finansów: "średnioterminowe projekcje S&P odnośnie wzrostu gospodarczego nie odbiegają istotnie od prognoz pozostałych agencji ratingowych i instytucji międzynarodowych. Opublikowane 8 stycznia br. projekcje Banku Światowego pokazują, że Polska osiągnie najwyższy wzrost PKB w regionie. Podobną ocenę Polski zaprezentował 14 stycznia br. Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdzając: Obowiązkowy przegląd (...) potwierdził silne fundamenty polskiej gospodarki oraz właściwą politykę makroekonomiczną".

"Tym samym Międzynarodowy Fundusz Walutowy potwierdził przedłużenie Polsce dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej  (w obniżonej na wniosek Polski kwocie 17,9 mld USD), która dostępna jest tylko dla krajów o wyjątkowo stabilnych fundamentach makroekonomicznych i skutecznej polityce gospodarczej" - czytamy dalej.

Brak przesłanek

Agencja S&P zwraca w swoim raporcie również uwagę na inne wskaźniki makroekonomiczne i fiskalne, prognozując dalszą ich poprawę lub stabilizację w perspektywie najbliższych 4 lat. Zdaniem agencji stabilna ma być sytuacja budżetowa i zadłużenie, które w relacji do PKB ma pozostawać w przedziale 51,7-52,0 proc. PKB w tym samym okresie).

Ujemny bilans obrotów bieżących pozostawać ma w bezpiecznych granicach 1,3-1,8 proc. PKB, bezrobocie ma spaść do 7,7 proc. w 2019 r., inwestycje wzrosnąć z 20,7 proc. PKB w 2016 r. do 21,6 proc. w 2019 r. Podobnie mają wzrosnąć oszczędności (z 19,4 proc. PKB w 2016 r. do 19,9 proc. w 2019 r.) i eksport (z 48,9 proc. PKB w 2016 r. do 49,9 proc. w 2019 r.), a bezpośrednie inwestycje zagraniczne ustabilizować się na poziomie 1,2 proc. PKB.

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa "ten sam ton ma oświadczenie przedstawiciela MFW z 8 stycznia br., w którym stwierdzono, że w Polsce zmniejszył się deficyt na rachunku bieżącym, jeszcze bardziej wzmacniając fundamenty gospodarcze, podczas gdy rezerwy walutowe pozostają na adekwatnym poziomie. Konsolidacja fiskalna doprowadziła do zakończenia procedury nadmiernego deficytu, a dług publiczny jest zrównoważony. System bankowy jest płynny, rentowny i dobrze dokapitalizowany, a ramy sektora finansowego zostały jeszcze bardziej wzmocnione".

Rynek finansowy wyceniał ryzyko Polski zgodnie z oceną pozostałych agencji, Banku Światowego i MFW, czego potwierdzeniem są ostatnie dobre wyniki sprzedaży obligacji skarbowych - na przetargu 7 stycznia br. sprzedane zostały obligacje 5-letnie o wartości 4,55 mld zł przy popycie 7,24 mld i rentowności 2,38 proc.; 8 stycznia br. przeprowadzona została emisja dwóch transz długoterminowych obligacji na rynku euro: 10-letnich o wartości 1 mld EUR i rentowności 1,54 proc. oraz 20-letnich o wartości 0,75 mld EUR i rentowności 2,47 proc. Łączny popyt inwestorów wyniósł 2,3 mld EUR.

Kontrowersyjne decyzje

Zdaniem ministerstwa finansów, "na pogorszenie oceny kredytowej Polski nie wskazują również kwotowania Credit Default Swaps, które w okresie ostatnich kilku miesięcy kształtowały się na poziomie około 70-80 punków bazowych dla kontraktów 5-letnich. Uczestnicy rynków finansowych jeszcze 14.01.2016 r. szacowali jedynie prawdopodobieństwo obniżenia przez agencje S&P perspektywy ratingu na poziomie tylko 30 proc. (wg ankiety agencji informacyjnej Reuters)".

Jak podkreśla resort, możliwość obniżenia samej oceny ratingowej Polski nikomu z uczestników rynku nie przyszła nawet na myśl.

Argumenty przytaczane przez S&P, mające uzasadniać podjętą decyzję o obniżeniu ratingu, dotyczą tylko sfery zmian politycznych w Polsce. "S&P nie zgłaszał tych problemów do omówienia ani w grudniu, gdy odbywała się konferencja telefoniczna z przedstawicielami Polski, ani do chwili obecnej. Ministerstwo Finansów deklarowało otwartość na dyskusję odnośnie wątpliwości agencji dotyczące oceny ryzyka politycznego Polski, jaka to dyskusja zgodnie z umową zawartą z agencją powinna mieć miejsce przed podjęciem decyzji o zmianie ratingu. Dyskusja taka przed ogłoszeniem decyzji przez agencję jednak się nie odbyła" - czytamy dalej.

Jak zauważa ministerstwo finansów, S&P w ostatnich latach dokonywało już niestandardowych i kontrowersyjnych decyzji, z których najbardziej znamienną było obniżenie (i utrzymanie na obniżonym poziomie do chwili obecnej) ratingu USA w sierpniu 2011 r. (jako jedyna agencja z tzw. wielkiej trójki).

Złoty mocno w dół

Obniżenie ratingu przez S&P wpływało w piątek mocno na osłabienie złotego, który najwięcej traci w parze do euro.

Co to jest rating?

Standard & Poor's, to obok Fitch Ratings i Moody's najważniejsza agencja ratingowa na świecie. Cały świat na podstawie ich ocen decyduje komu i za ile można pożyczyć pieniądze. Ewentualnie komu najlepiej nie pożyczać. To właśnie istota ratingu, czyli oceny wiarygodności kredytowej.

Rating jest przyznawany bankom, spółkom i państwom. Ocena państwa realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.

Agencja S&P obniżyła rating Polski:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (34)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bob 202
Stan twojego nierozumienia rzeczywistości jest bez znaczenia. Ważne jest to że złotówka straciła na wartości. Spadek wartości złotego nie jest skutkiem obniżenia ratingu, tylko odwrotnie. I tego się trzymajmy , bo spadku wartości PLN nie da się zwalić na poprzedników.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Pulpie
PiS zachowuje się jak przysłowiowe chińskie trzy małpy - nic nie widziałem, nic nie słyszałem ... pardon, trzecia małpa nic nie mówi a PiS-owi się gęba nie zamyka.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
daku76
i tak wlasnie sie zaczyna - Polska sie cofa - mam nadzieje ze bedzie wiecej takich kar ! By ludzie wreszcie zrozumieli i wyszli na ulice i doszlo do rzedterminowych WYBOROW.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Życzliwy Polak
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Hardto
Kolejne podmioty nas nie rozumieją. Niedawno UE (czy Niemcy, bo już nie nadążam za naszymi elitami), teraz S&P. Pytania za milion: kto w przyszłym tygodniu?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
oPis obludy
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bez pustych objetnic
dla nich ( PiS)wszystko jest niezrozumiale. Na calym zachodnim swiecie mowia .Co robi rzad PiSowski jest niezrozumiale.
To jest wielkie nieporozumienie te ustawy naprawcze czegos co funkcionuje czy kursy sprawiedliwe. Efektem bedzie Grecja a zloty jak rubel. I to szybciej jak myslicie ,analogicznie do nocnych uchwal sejmu , przez noc !!!
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Vars
Ktoś kto posiadł wiedzę wcześniej o zmianie ratingu mógł skupować walutę, ciekawe czy KNF będzie to sprawdzać?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bob 202
Stan niezrozumienia wśród funkcjonariuszy PiSu jest stanem normalnym i , co gorsza, permanentnym. Natomiast sam PiS jest niereformowalny, niczym socjalizm za czasów Gomułki.
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kobra007
A niby co mieli zrobic? Prezes najwiekszej partii wyszedl przed dom, spojrzal w lewo, spojrzal w prawo i powiedzial : "Kraj jest vw ruinie, nie ma po prostu nic" By kraj ratowac postanowil obnizyc wiek emerytalny, dac po 500 zl, wydawac leki za darmo, podwyzszyc emerytury itd.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane