• rozwiń

Znana sieć sklepów może zmienić właściciela. Ogromna gotówka na stole

Supermarket marzeń. "Nasza dieta zleży od sklepu" Odtwórz: Supermarket marzeń. "Nasza dieta zleży od sklepu"
Supermarket marzeń. "Nasza dieta zleży od sklepu" "Źródło: TVN24 BiS"

Niemiecki koncern handlowy Metro AG rozpoczął rozmowy dotyczące sprzedaży sieci hipermarketów Real konsorcjum, w skład którego wchodzą SCP Group i X+Bricks. Negocjacje mają zakończyć się do końca stycznia 2020 r., a szacunkowa wartość netto potencjalnej transakcji może wynieść pół miliarda euro.

Metro AG poinformowało jednocześnie, że zakończyło prowadzone od maja negocjacje z innym oferentem - konsorcjum, na czele którego stała spółka Redos Real Estate. Dodało, że nie chce zatrzymywać żadnych udziałów w Real.

Metro w ostatnich latach restrukturyzuje się, aby skoncentrować się na swojej podstawowej działalności cash-and-carry, czyli wielkopowierzchniowych samoobsługowych hurtowniach. Do koncernu należy m.in. sieć Makro.

Porozumienie

Metro podpisało z konsorcjum SCP Group i X+Bricks Memorandum of Understanding (protokół ustaleń), czyli porozumienie wyrażające zbieżność woli między stronami i wskazujące zamierzony wspólny kierunek działania. Według niego transakcja obejmuje 100 proc. udziałów w Real, sklep internetowy real.de oraz 80 nieruchomości.

Protokół przewiduje ponadto kontynuację działalności podstawowej sieci sklepów Real. Niektóre z nich zostaną zamknięte, ale większość ma zostać przekazana innym detalistom. Spółka Metro poinformowała, że jej intencją jest zobowiązanie tych sieci do przejęcia pracowników Real.

Ewentualna transakcja musi zostać zatwierdzona przez organ antymonopolowy i inne organy regulacyjne.

Jak informuje Reuters sieć sklepów Real od lat zmaga się z bardzo konkurencyjnym rynkiem niemieckim, zdominowanym przez takie dyskonty jak Aldi i Lidl. Pozycję hipermarketów osłabił dodatkowo dynamiczny rozwój branży e-commerce. W pierwszych dziewięciu miesiącach roku fiskalnego 2018/19 Real zanotował stratę w wysokości 385 mln euro, a sprzedaż spadła o 0,8 proc.

Real posiada 270 sklepów. Spółka rozpoczęła działalność w Polsce w listopadzie 1995 roku. Od lutego 2016 roku wszystkie sklepy Real funkcjonują jako Auchan.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane