• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Wyczyszczą wam konto do zera". Duży operator ostrzega

Ekspertka o oszustwach internetowych Odtwórz: Ekspertka o oszustwach internetowych
Ekspertka o oszustwach internetowych "Źródło: TVN24 BiS"

Przestępcy kolejny raz stosują metodę "na dopłatę" i wysyłają SMS-y, podając się za operatora telekomunikacyjnego - alarmuje CERT Orange Polska. "Są uporczywie konsekwentni" - podkreślono w komunikacie.

Jak poinformowano, do Orange ponownie trafiły informacje o "kampanii SMS-owej 'na dopłatę'".

"Tym razem źli ludzie chcą Was przekonać, że nie dopłaciliście drobnej kwoty do rzekomej faktury za usługi i jeśli tego nie zrobicie - dostawca wyłączy Wam usługę" - czytamy w komunikacie CERT Orange, jednostki operatora telekomunikacyjnego zajmującej się zagrożeniami w sieci.

"Dostawcy nie wyłączają usługi nikomu w takiej formie. Nie kojarzymy nikogo, kto by w taki sposób informował o zaległościach. Nie podsyłamy bezpośrednich linków do płatności. Nie klikajcie w jakieś dziwne linki w domenie .tk" - napisano w komunikacie.

"Oczywiście jeśli klikniecie, sprawa potoczy się zgodnie ze schematem 'dopłaty małej kwoty', a przestępcy uzyskując Wasz login i hasło do banku, wyczyszczą Wam konto do zera, albo nawet zrobią debet" - ostrzega operator.
Kolejne ostrzeżenie

Na początku lipca zespół CERT Polska (działający w ramach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej) ostrzegał przed "dużą kampanią spamową", w której oszuści podszywają się pod Orange. Jak wskazano, treści wiadomości nie miały nic wspólnego z fakturami wysyłanymi przez operatora.

Na początku czerwca T-Mobile ostrzegało z kolei przed atakiem phishingowym, w którym oszuści podszywali się pod operatora. Klienci otrzymywali komunikat, który zachęcał ich do udziału w ankiecie i kusił możliwością wygrania najnowszych smartfonów.

Wcześniej Orange i T-Mobile ostrzegały też przed głuchymi telefonami z egzotycznych numerów np. z Papui-Nowej Gwinei, Konga, Burundi czy Wybrzeża Kości Słoniowej. Naciągacze liczą na to, że użytkownik danego numeru oddzwoni, generując tym samym wysoką opłatę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane