• rozwiń
  • WIG20 2325.16 +2.13%
  • WIG30 2669.62 +2.08%
  • WIG 59936.46 +1.83%
  • sWIG80 11642.53 +0.69%
  • mWIG40 4064.68 +1.34%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Gigantyczna inwestycja Mercedes-Benz w Polsce. "Ogromna satysfakcja"

Gigantyczna inwestycja Daimlera w Polsce. "Ogromna satysfakcja" Odtwórz: Gigantyczna inwestycja Daimlera w Polsce. "Ogromna satysfakcja"
Foto: PAP/ Radek Pietruszka | Video: tvn24 Foto: Premier Beata Szydło, wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki i członek zarządu Mercedes-Benz Cars Markus Schaefer podczas konferencji prasowej po spotkaniu w KPRM | Video: Gigantyczna inwestycja Daimlera w Polsce. "Ogromna satysfakcja"

- Zakończono negocjacje dot. lokalizacji fabryki koncernu Mercedes-Benz w Jaworze na Dolnym Śląsku - poinformowała na czwartkowej konferencji premier Beata Szydło. Wskazała, że to najlepszy dowód na to, że inwestorzy zagraniczni chcą lokować inwestycje w Polsce. Wicepremier Mateusz Morawiecki nazwał inwestycję "perłą współpracy polsko-niemieckiej". Zadowolenia z przebiegu negocjacji nie ukrywał także Markus Schaefer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars.

Szydło wskazała, że w Planie Odpowiedzialnego Rozwoju niezwykle istotną rolę ma "odbudowa przemysłu, reindustrializacja, ale również tworzenie nowych, poważnych inwestycji gospodarczych i przemysłowych, tworzenie w Polsce nowych miejsc pracy w oparciu o powstawanie nowoczesnych zakładów produkujących najnowocześniejszy sprzęt".

- W tym przypadku będziemy państwem, w którym będą produkowane nowoczesne silniki. To jest ogromna satysfakcja - podkreśliła premier.

Inwestycje w motoryzacji

Nowa fabryka silników w Jaworze powstanie na terenach, na których jest duże bezrobocie - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło. Dodała, że polskiemu rządowi zależy na tym, aby w naszym kraju inwestowały marki uznane na całym świecie.

Szefowa rządu zwracała uwagę, że "zakład będzie umiejscowiony na terenach, w których jest duże bezrobocie". - To jest pierwsza - mam nadzieję - z wielu nowych inwestycji, o których w najbliższym czasie będziemy mogli informować - dodała Szydło.

- Cieszę się, że firma o tak ogromnym dorobku, firma, która jest uznaną marką na całym świecie, podjęła decyzję o zainwestowaniu w Polsce. Ten kierunek będziemy nadal realizować, dlatego że zależy nam na tym, aby w Polsce pojawili się inwestorzy, którzy tutaj chcą realizować inwestycje dające nam nie tylko nowe miejsca pracy, nie tylko pozwalające na rozwój regionów, które w tej chwili borykają się z większym bezrobociem, ale też firmy nowoczesne, w których będą mogli odbywać staże i praktyki polscy studenci, w których będzie można kształcić kadrę inżynierską - powiedziała szefowa rządu.

Jak podkreśliła, polski w Planie Odpowiedzialnego Rozwoju przewidziano różnego rodzaju propozycje dla inwestorów. - W Polsce inwestycja rusza pełną parą - zaznaczyła Beata Szydło.

Wysokie technologie

Wicepremier Mateusz Morawiecki za "za bardzo profesjonalne i dobre negocjacje" dziękował m.in. członkowi zarządu Mercedes-Benz Cars Markusowi Schaeferowi.

- To co mamy przyjemność zainicjować, to kolejny etap realizacji Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Odeszliśmy od etapu gwałtownego wyprzedawania wszystkiego, już nie jesteśmy montownią AGD jak to było w ostatnich latach, choć cieszymy się z wielu takich inwestycji, ale w szczególności cieszymy się z tych inwestycji, które przyprowadzają nad Wisłę inwestycje wysokozaawansowane technologicznie, które przekładają się na wiele pozytywnych aspektów rozwoju gospodarczego - mówił minister finansów i rozwoju.

Wskazał, że rządowi Prawa i Sprawiedliwości przede wszystkim zależy na wzmocnieniu kadr wysoko wykwalifikowanych, wartości dodanej produktów. - Silnik Mercedesa "made in Poland" - trudno sobie wyobrazić lepszy przykład na rozwój technologicznych w kontekście Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - podkreślił.

- To na pewno będzie perła współpracy polsko-niemieckiej. Niemcy są dla nas kluczowym partnerem gospodarczym i są też dla nas jednym z głównych partnerów inwestycyjnych. Taka marka, jak Mercedes na pewno będzie świadczyła o atrakcyjności inwestycyjnej Polski - ocenił Mateusz Morawiecki.

Jednocześnie poinformował, że "mamy decyzję ws. kolejnej dużej inwestycji amerykańskiej na kilkaset miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym".

Dobre relacje

Zadowolenia z przebiegu negocjacji nie ukrywał także Markus Schaefer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars. - Kiedy staraliśmy się znaleźć odpowiednie miejsce do budowy naszej fabryki na liście znajdowało się siedem lokalizacji. Kiedy nasi przedstawiciele wrócili z Jawora powiedzieli trzy słowa: "to jest to" - podkreślał.

- Oczekujemy współpracy ze wszystkimi z państwa w przyszłości, kiedy będziemy rozbudowywać koncern Mercedes-Benz w Polsce - dodał Schaefer.

Jak wskazywał, "Polska jest od dawna przyjacielem Mercedes-Benz".

- W ciągu dziesięciu lat nasi polscy klienci potroili liczbę samochodów Mercedesa, które kupują - zwrócił uwagę przedstawiciel koncernu.

Markus Schaefer podkreślił, że fabryka silników w Jaworze będzie kluczowym elementem polityki koncernu. - Ta produkcja będzie ważnym filarem naszego przyszłego wzrostu, będzie także przyczyniała się redukcji emisji spalin - mówił.

Jak dodał, będzie to pierwsza fabryka Mercedesa  w Polsce. W fabryce powstanie 500 nowych miejsc pracy, a także kilka tysięcy "pośrednich miejsc pracy w całym regionie". - Już w przyszłym roku będziemy inicjować naszą produkcję. Po ukończeniu nasza fabryka w Jaworze będzie naszym 29. członkiem naszej sieci produkcyjnej - podkreślał Schaefer.

Fabryka Daimlera

O zamiarze budowy nowej fabryki silników w Jaworze niemiecki koncern poinformował na początku maja br. Wartość inwestycji w pierwszym etapie ma wynieść ok. 500 mln euro. Spółka otrzymała już zezwolenie na działalność w Wałbrzyskiej SSE. Zgodnie z planami, budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok.

W fabryce w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w warunkach laboratoryjnych.

Szacowane wpływy z inwestycji do budżetu państwa i budżetów samorządów to 55 mln zł w okresie realizacji inwestycji oraz 440 mln zł – w okresie utrzymania. Spółka zapowiada, że 100 proc. produkowanych w fabryce silników będzie eksportowanych na kwotę około 2 mld zł rocznie, co ma pozytywnie wpłynąć na bilans handlowy Polski. Eksportowane silniki Daimler AG, według szacunków, będą stanowiły około 1 proc. całego polskiego eksportu.

W 2015 r. Daimler zatrudniał w Polsce 247 osób i osiągnął obroty rzędu 3,7 mld zł. W Polsce Daimler AG działa za pośrednictwem sześciu spółek, zlokalizowanych w Warszawie, Sosnowcu, Będzinie, Siedlcach i w Komornikach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (60)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
susy67
z czego sie cieszycie ze przenosza fabryke do polski gdzie przecietna wyplata to 300 euro a w niemczech 1200 euro Czysty biznes dla Niemiec
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Schift
Pierwszy w tym roku dzień pojednania polsko-niemieckiego. Sukces, gratuluję p. Premier. Jeszcze dwie takie inwestycje i nawet prezes zmieni zdanie o naszych sąsiadach.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
janko_emigrant
No i znaleźli tanią siłę roboczą a my się na to zgadzamy. Wstyd dla tego rządu, że się na to zgodził. Powinniśmy sami produkować samochody tak jak minister mówił. A wychodzi jak zwykle...
 • 2
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ram
Loading...
ram
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AntyKonus
Cieszyc sie że Polacy będa za grosze pracowali u Niemca i jeszcze bez płacenia podatków w Polsce mało tego dodatkowo z budżetu będa finansowane każde miejsca pracy w montowni . No naprawdę dobra pisowska zmiana . ŻAŁOSNE jak osoby które ten sukces ogłaszały
 • 2
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane