• rozwiń

Rządowy projekt łapie zadyszkę. Ułatwienia dla kierowców znacznie później

Kiedy dokumenty trafią do smarfona? Odtwórz: Kiedy dokumenty trafią do smarfona?
Foto: TVN Turbo | Video: TVN Turbo Foto: Bazą dla funkcjonowania mDokumentów jest CEPIK 2.0, który ma ruszyć od czerwca 2018 roku | Video: Kiedy dokumenty trafią do smarfona?

Dowód osobisty, prawo jazdy i dowód rejestracyjny kierowcy nadal muszą mieć ze sobą. Wszystko przez opóźnienie we wdrażaniu projektu mDokumenty. - Potrzebne są zmiany legislacyjne, które w tej chwili są w toku - tłumaczy Karol Manys, rzecznik ministerstwa cyfryzacji.

Plan wprowadzenia usługi dokumentów w telefonie resort cyfryzacji przedstawił w listopadzie 2016 roku. Wówczas zapowiadano, że usługa mDokumenty będzie dostępna dla kierowców do końca 2017 roku. Nic z tego.

- Żeby dowód osobisty, prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny samochodu trafiły do telefonu komórkowego potrzebne są zmiany legislacyjne, które w tej chwili są w toku - tłumaczy Karol Manys, rzecznik ministerstwa cyfryzacji.

Bazą dla funkcjonowania mDokumentów jest CEPIK 2.0, który w pełnej wersji ma ruszyć od czerwca 2018 roku. Na razie zaczęła działać jedynie wersja testowa aplikacji mDokumenty.

Jak będzie funkcjonować system obsługujący dokumenty w smartfonach? Wyjaśnia to ministerstwo cyfryzacji na swojej stronie internetowej. Podczas kontroli trzeba będzie podać policjantowi numer telefonu wprowadzony wcześniej do systemu.

Na ten numer zostanie wysłany SMS z kodem weryfikacyjnym, który, przedstawiony funkcjonariuszowi, pozwoli uzyskać dostęp do naszych dokumentów. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Program "Raport" w TVN Turbo od poniedziałku do piątku o godz. 18:00, powtórka o godz. 22:00.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane