• rozwiń

Litwini kupili polską sieć. Przejmują 440 sklepów

Handel w niedziele w Unii Europejskiej Odtwórz: Handel w niedziele w Unii Europejskiej
Handel w niedziele w Unii Europejskiej "Źródło: tvn24bis"

Litewska grupa Maxima kupiła 93,66 proc. udziałów w Emperii, właścicielu sklepów Stokrotka.

Formalnie przejęcie sieci Stokrotka przez litewską firmę ma zakończyć się dzisiaj. Na ten dzień zaplanowano rozliczenie z akcjonariuszami spółki, którzy zdecydowali się sprzedać swoje akcje. Są to głównie fundusze inwestycyjne i towarzystwa emerytalne.

Transakcja nie odbyła się bez problemów. Maxima Grupė w listopadzie zeszłego roku ogłosiła, że chce kupić akcje dające 100 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu po 100 złotych za sztukę. Zapisy zaczęły się w połowie grudnia i miały trwać do drugiej połowy lutego, ale firmy musiały czekać na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dłuższe postępowanie Urząd tłumaczył skomplikowaną materią transakcji.

Ostatecznie UOKiK wydał 4 kwietnia bezwarunkową zgodę na przejęcie przez Maxima Grupe bezpośredniej kontroli nad Emperia Holding. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie ograniczy konkurencji.

O spółkach

Sieć Stokrotka powstała w 1994 roku w Lublinie, a obecnie posiada łącznie 440 sklepów na terenie całego kraju. Typowe placówki handlowe mają od 200 mkw do 1000 mkw powierzchni sprzedaży. W 2013 roku firma uruchomiła własną sieć logistyczną z centrum dystrybucji w Teresinie koło Warszawy. W I kwartale 2016 roku uruchomione zostało drugie centrum dystrybucyjne w Lublinie.

Z kolegi litewska grupa Maxima prowadzi sieci sklepów detalicznych w Polsce, krajach nadbałtyckich i Bułgarii. W Polsce do spółki należą dwie sieci sklepów detalicznych Aldik i Sano.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane