• rozwiń

Temat: Ministerstwo Finansów

Mocne słowa wicepremiera. System sądowniczy "kulą u nogi" gospodarki

Mateusz Morawiecki: system sądowniczy "kulą u nogi" gospodarki Odtwórz: Mateusz Morawiecki: system sądowniczy "kulą u nogi" gospodarki
Mateusz Morawiecki: system sądowniczy "kulą u nogi" gospodarki "Źródło: tvn24bis"

- System sądowniczy, w opinii zresztą wielu raportów międzynarodowych, stanowi kulę u nogi rozwoju gospodarczego i chcemy go uefektywnić i jak najgłębiej zreformować – powiedział w sobotę w Gdańsku wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki.

- Dla gospodarki system sądowniczy to niezwykle istotna sprawa. Zgadza się, że system sądowniczy, w opinii zresztą wielu raportów międzynarodowych, stanowi kulę u nogi rozwoju gospodarczego i chcemy go uefektywnić i jak najgłębiej zreformować – mówił Morawiecki, który w sobotę, przy okazji wizyty i konferencji prasowej w gdańskim terminalu kontenerowym DCT został poproszony o opinię na temat „ustaw sądowych”.

Morawiecki zaznaczył, że w Polsce wydajemy na wymiar sprawiedliwości 1,8 proc. budżetu, a średnia dla Unii Europejskiej to jest niecałe 0,7 [proc. - Czyli 2,5 razy więcej wydajemy w Polsce. Więc kilka miliardów złotych marnotrawimy na sądy, które wydają wyroki bardzo wolno i w opinii wielu, bardzo wielu, ludzi - niesprawiedliwie lub średnio sprawiedliwie – powiedział też wicepremier. Podkreślił, że "jest za tym, żeby jak najgłębiej przebudować system sądowniczy".

Zmiany w sądach

- Dodałbym jeszcze, że widzę w Sądzie Najwyższym tych samych sędziów, którzy skazywali moich kolegów na więzienie, gdy działaliśmy w latach 80., gdy staraliśmy się doprowadzić do przełomu politycznego. I to się wtedy udało, ale sędziowie niestety są ci sami. Sądzę, że bardzo wielu ludzi przyzna, że już najwyższy czas, żeby ci ludzie odeszli z Sądu Najwyższego – mówił.

Pytany o to, czy zna szczegóły piątkowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyński dotyczących prezydenckich projektów ustaw ws. KRS i SN, Morawiecki wyjaśnił, że "nie ma dokładnych informacji dotyczących spotkania".

- Jakkolwiek z dyskusji na kierownictwie politycznym wiem, że będzie na pewno dużo dobrej woli po naszej stronie, mam przekonanie, że po obu stronach, a więc jest szansa na osiągnięcie dobrego zdrowego kompromisu – powiedział wicepremier.

W piątek wieczorem doszło do trzeciego już w ostatnim czasie spotkania prezydenta Dudy z prezesem Kaczyńskim dotyczącego zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Andrzej Duda pod koniec września zaprezentował swe projekty ustaw dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa; we wtorek zostały one skierowane do konsultacji. Przygotowanie projektów o SN i KRS prezydent zapowiedział w lipcu po zawetowaniu dotyczących tych kwestii ustaw autorstwa PiS.

Projekt noweli ustawy o KRS przedstawiony przez prezydenta zakłada m.in., że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dgen
średnia wieku sędziów Sądu Najwyższego w RP mocno przekracza 60 lat - oznacza to, że swoje kariery sędziowskie większość z ich zaczynała w stanie wojennym lub tuż po nim - niech każdy sam odpowie sobie na pytanie jaki system wartości należało wówczas prezentować aby zostać dopuszczonym do tego zawodu
  • 0
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
cy_wil
  • 5
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Bl0to
Jasne, w czasach PRL też wszystko co obce i nad czym się nie miało kontroli było "złe" i "tragiczne" i "spychało Polskę nad przepaść". Polacy dobrze wiedzą co ten niecny pis knuje.
  • 7
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane