• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Morawiecki o PKB: szansa na wzrost powyżej 3,5 proc. "Budżet dzisiaj wygląda bardzo dobrze"

Morawiecki o PKB: szansa na wzrost powyżej 3,5 proc. "Budżet dzisiaj wygląda bardzo dobrze"
Foto: Shutterstock Foto: Morawiecki: inflacja na razie ma się słabo

Mamy szansę osiągnąć poziom wzrostu PKB powyżej 3,5 proc. w 2016 r. - ocenił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem wzrost gospodarczy będzie taki, jaki był planowany w budżecie. Dodał też, że nie obawia się o tegoroczny deficyt budżetowy.

- Mamy szansę osiągnąć poziom powyżej 3,5 proc. wzrostu (w 2016 r. – PAP). JP Morgan podniósł niedawno prognozę do 3,6 proc. i myślę, że to są dobre prognozy. Myślę, że wzrost gospodarczy będzie taki, jaki był planowany w budżecie (3,8 proc. PKB - PAP) - powiedział w środę na marginesie targów inwestycyjnych MIPIM 2016 w Cannes Morawiecki.

Co z inflacją?

- Inflacja na razie ma się słabo (…), czyli dobrze dla rozwoju gospodarczego, bo Polska nie ma deflacji, która byłaby typowo negatywną deflacją, gdy konsumenci powstrzymują się od zakupów, a inwestorzy od inwestycji. Konsumenci się nie powstrzymują. Deflację mamy, bo są niskie ceny, przede wszystkim paliw, bo już nawet żywność w ostatnich miesiącach lekko odbiła do góry - dodał.

We wtorek GUS podał, że w styczniu ceny towarów i usług spadły o 0,9 proc., a w lutym o 0,7 proc.

Szef resortu rozwoju ocenił, że "wygląda na to, że na razie mamy zdrową deflację". - Według obecnych prognoz, deflacja będzie się przekształcać w niewielką inflację w II połowie roku - zaznaczył.

Zagrożenia?

Zastrzegł jednocześnie, że „od projekcji inflacji i PKB jest Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski, i oni mają całą aparaturę do mierzenia poziomu cen". - Oni najlepiej to wiedzą. Ja mogę powtarzać tę mądrość, którą da się wyczytać z informacji MF i NBP – mówił.

Na pytanie, czy widać zagrożenie dla osiągnięcia średniorocznej inflacji w 2016 r. na poziomie 1,7 proc. odpowiedział: „Ja nie widzę”

Odnosząc się do kondycji budżetu, podkreślił, że "budżet dzisiaj wygląda bardzo dobrze". "Zobaczymy za kolejnych parę miesięcy (co będzie – PAP). Ale ja się nie obawiam się o tegoroczny deficyt budżetowy” - powiedział Morawiecki.

- Styczeń nie jest reprezentatywny, zobaczymy, co będzie po lutym i po marcu, ale ogólnie nie obawiam się, o to, że deficyt będzie przekroczony wobec tego co jest w założeniach budżetowych – dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
BubuYogi
Jak na razie budżet tylko zbiera forsę, nie rozdał ani złotówki. Za chwilę jednak trzeba będzie zacząć wydawać. Wtedy poproszę o ocenę.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
No to patrzcie i pdziwiajcie te "ruiny" - ale waszej zasługi w tym budżecie nie ma żadnej, problemy spowodowane przez was, zaczną się w przyszłym roku.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane