• rozwiń

Morawiecki: chcemy nadgonić zapóźnienia cywilizacyjne z ostatnich 350 lat

Gospodarcze plany Morawieckiego Odtwórz: Gospodarcze plany Morawieckiego
Foto: TVN24 BiS | Video: TVN24 BiS Foto: Mateusz Morawiecki spotkał się w Krakowie z przedsiębiorcami | Video: Gospodarcze plany Morawieckiego

- Marzy nam się zbudowanie gospodarki opartej na wiedzy - powiedział w poniedziałek minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - Chodzi nam też o to, żeby ludzie jak najwięcej zarabiali, żebyśmy jak najszybciej dogonili zapóźnienia cywilizacyjne względem Zachodu z ostatnich 300-350 lat. Pytany o kwestię frankowiczów Morawiecki powiedział, że w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad propozycją rozwiązania problemu kredytów frankowych.

Wicepremier spotkał się dzisiaj w Krakowie z przedsiębiorcami z całej Małopolski. - Rozmawialiśmy o perspektywach wzrostu, o tym, w jaki sposób mogą skorzystać z Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Polski oraz o tym, w jaki sposób administracja publiczna mogłaby pomagać przedsiębiorcom - mówił Morawiecki.

Nadgonić 300 lat

Jak dodał administracja publiczna powinna "wypełnić służebną rolę wobec gospodarki polskiej po to, aby mogła ona przeskoczyć ma wyższy etap".

- Marzy nam się zbudowanie gospodarki opartej na wiedzy. Kraków jest najstarszym polskim ośrodkiem wiedzy i chcielibyśmy, aby był inspiracją do rozwoju naszych branż i rozwoju gospodarczego, takiego, który opiera się o jak najwyższą wartość dodaną - podkreślił minister rozwoju.

To ma przełożyć się na wyższe zyski firm i zarobki pracowników.

- Wysokie marże to są wyższe zyski, wyższa rentowność, a to z kolei pozwoli na większą pensje dla pracowników. Chodzi nam też o to, żeby ludzie jak najwięcej zarabiali, żebyśmy jak najszybciej dogonili zapóźnienia cywilizacyjne względem Zachodu z ostatnich 300-350 lat - tłumaczył Morawiecki.

Jego zdaniem polscy przedsiębiorcy muszą być bardziej aktywni na zagranicznych rynkach.

Marzenia ministra

Minister podkreślił, że główny cel to odbudowanie wpływów podatkowych. - Minister finansów przygotowuje plan konwergencji, który musi być przedstawiony Komisji Europejskiej. Cały resort wykonuje niezwykle ważną i trudną robotę, żeby domknąć luki podatkowe. Mówimy o odbudowie takich wpływów podatkowych jakie były jeszcze 8-9 lat temu. Nic innego mi się nie marzy, tylko powrót do takiego poziomu podatków względem PKB jakie były w tamtym okresie - podkreślił.

Pytany o kwestię frankowiczów Morawiecki powiedział, że w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad propozycją rozwiązania problemu kredytów frankowych.

Morawiecki wyraził nadzieję, że polska gospodarka będzie rozwijać się w szybszym tempie. - Chcemy, zdrowego wzrostu PKB, która opiera się o wysokość wartość dodaną, rozwój eksportu, industrializację, a nie jak przez ostatnie lata na kredycie - zaznaczył.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane