• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

"Pierwsze łopaty jeszcze w tym roku". Morawiecki o inwestycji Daimlera

"Pierwsze łopaty jeszcze w tym roku". Morawiecki o inwestycji Daimlera
Foto: Daimler-Benz Foto: Zdaniem wicepremiera Morawieckiego, inwestycja Daimlera w Polsce jest prawie przesądzona

Inwestycja Daimlera w Polsce jest prawie przesądzona. Możliwe, że przysłowiowe pierwsze łopaty zostaną wbite w ziemię jeszcze w tym roku - mówi wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

- Podpisaliśmy "memorandum of understanding", czyli taki wstępny dokument. On zwykle oznacza, że jest bardzo blisko i tyle mogę powiedzieć. Pracujemy z naszymi niemieckimi partnerami, którzy bardzo chcieliby zrobić tę inwestycję. Myślę, że ona jest prawie przesądzona - tak można powiedzieć, ale oczywiście dopóki zakład nie zacznie powstawać, to trudno powiedzieć, że jesteśmy po wszystkich decyzjach po stronie Daimlera - powiedział.

- Pomoc publiczna (dla tej inwestycji) jest dokładnie taka, jaka może być i jaką oferują Węgrzy, Czesi, Słowacy czy Rumunii, ponieważ jesteśmy zobligowani regułami prawa europejskiego do udzielenia pomocy maksymalnie w pewnej kwocie. Nie będę ujawniał szczegółów handlowych, ale to właśnie nasz partner - w tym przypadku Daimler - musi uzyskać zgodę na pewną pomoc ze strony Komisji Europejskiej. Jak tylko uzgodnimy te wstępne warunki, to kolejny krok procesu to złożenie aplikacji do Komisji Europejskiej z prośba o zgodę na pomoc publiczną - powiedział.

Podkreślił, że możliwie, iż inwestycja ruszy jeszcze w tym roku. - Jeszcze w tym roku te przysłowiowe pierwsze łopaty mogą być wbite w ziemię - zaznaczył.

O inwestycji

Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler poinformował na początku maja, że planuje wybudowanie w Polsce fabryki silników. Ma ona powstać w Jaworze, na zachód od Wrocławia. Rozpoczęcie produkcji jest planowane na rok 2019. W nowej fabryce mają być produkowane czterocylindrowe silniki benzynowe i dieslowski.

Morawiecki informował w maju, że polski udział w inwestycji Mercedesa jest jeszcze "kwestią ostatecznych uzgodnień". Dodał, że nie jest to kwota "znacząca" w porównaniu do skali tej inwestycji.

W 2015 r. na obrzeżach ponad 20-tysięcznego Jawora powstała Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3), która jest częścią Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teren przeznaczony pod inwestycje liczy ponad 460 hektarów.

Również w 2015 r. wybudowaniem fabryki na terenie DSAG-S3 Jawor zainteresowana była indyjska grupa TATA produkująca brytyjskie marki samochodów Jaguar i Land Rover. Polska przegrała rywalizację o inwestycję wartą około miliarda funtów ze Słowacją. Ówczesny wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński mówił wtedy, że oczekiwania inwestora dotyczące pomocy publicznej dla tej inwestycji były zbyt wygórowane.

PAP rozmawiała z Morawieckim podczas VI Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

 

Zobacz rozmowę polskich parlamentarzystów nt. inwestycji Daimlera (04.05.2016). Materiał z programu "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS :

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
baldie
Panie Morawiecki! Ale mieliśmy już nie robić z Polski montowni tylko innowacyjnie produkować hity eksportowe. Tymczasem będziemy składać silniki i to jeszcze do tego dopłacimy choć na razie nie wiemy ile...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AntyKonus
A kiedy jakaś Polska inwestycja a nie tylko jak pan bankier wspominał same montownie firm zagranicznych ? i na 10 lat zwolnienie z płacenia podatków w Polsce , i oczywiscie dopłaty do kazdego miejsca pracy .
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Vinet
Wszystkie [prawie] pomysły,innowacje realizowane są w jeszcze bogatszym zachodzie,bo nasi politycy uznali,że nie będą lub nie chcą finansować polskiej myśli technicznej,albo na przekór opozycji...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane