• rozwiń

Morawiecki zapewnia: inwestorzy nie uciekną z Polski, pukają do nas coraz częściej

Morawiecki: inwestorzy do nas pukają Odtwórz: Morawiecki: inwestorzy do nas pukają
Morawiecki: inwestorzy do nas pukają "Źródło: tvn24"

Inwestorzy nie tylko nie uciekną z Polski, ale pukają do nas coraz to częściej; potrafią doskonale oddzielić emocje polityczne od faktów gospodarczych - przekonuje wicepremier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki był pytany przez dziennikarzy w Sejmie o wydarzenia, które mają miejsce w izbie; protesty związane z pracą nad projektem PiS ws. Sądu Najwyższego.

"Szerokie wrota" dla inwestorów

Pytany, czy boi się o inwestycje zagraniczne w związku z tą sytuacją, zaprzeczył. Dopytywany o słowa wiceszefa KE Fransa Timmermansa, że inwestorzy nie chcą inwestować w kraju, w którym nie ma pewności co do sądownictwa, Morawiecki odpowiedział: - No ja to słyszę od półtora roku, ale inwestorów mamy coraz więcej, jest coraz lepsza sytuacja w tym zakresie.

Według Morawieckiego, "wystarczy popatrzeć na dane statystyczne, inwestycje zagraniczne bardzo ładnie rosną i to my wybieramy inwestorów zagranicznych, nie przyjmujemy wszystkich".

Zdaniem wicepremiera, inwestorzy "nie tylko nie uciekną z Polski, ale pukają do nas coraz to częściej i szerokimi wrotami". - Inwestorzy potrafią doskonale oddzielić emocje polityczne od faktów gospodarczych - powiedział Morawiecki.

Pytany, czy nie boi się sankcji ze strony UE, Morawiecki wyraził przekonanie, że uda się "wyjaśnić naszym partnerom po stronie UE, że tutaj nie ma żadnego zagrożenia dla inwestorów".

Krytyczna Komisja

W środę Komisja Europejska krytycznie oceniła zmiany w systemie sprawiedliwości w Polsce, wskazując, że jeśli wszystkie ustawy w tej sprawie wejdą w życie, zniesiona zostanie niezależność sądów. Komisja przygotuje procedurę o naruszenie prawa UE przez nasz kraj; ma być uruchomiona w przyszłym tygodniu.

Wiceszef KE Frans Timmermans oświadczył, że ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, o sądach powszechnych i projekt ustawy o Sądzie Najwyższym stanowczo "wzmacniają systemowe zagrożenie dla rządów prawa" w Polsce. Przypomniał, że KE jeszcze w 2016 roku stwierdziła w swoich rekomendacjach, iż w Polsce jest systemowe zagrożenie dla praworządności.

Timmermans powiedział na konferencji prasowej po dyskusji kolegium komisarzy na temat naszego kraju, że zaprosił do Brukseli polskich ministrów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
baldie
Polska robi się krajem coraz bardziej wolnym. Skoro rząd/parlament/prezydent wprowadza prawo łamiąc prawo to nam wolno się nie stosować się do tego prawa. Może i inwestorzy na to liczą choć wątpię...
  • 4
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Rofi1
Pukają, ale Morawieckiego w głowę.
Później takie puste echo niesie się po korytarzach.
Dziesiątki firm inwestycyjnych wyrywa stąd, sprzedając aktywa i godząc się na straty, bo boją się, że poprzez fikcyjne oskarżenia stracą reputację.
  • 7
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
emex74
w głowę się pukają coraz częściej. W firmie w której pracuję w Austrii wszelkie inwestycje w Polsce zostały wstrzymane do czasu wyjaśnienia sprawy praworządności.
  • 9
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane