• rozwiń
  • WIG20 2090.27 -0.64%
  • WIG30 2392.69 -0.56%
  • WIG 55760.76 -0.51%
  • sWIG80 11552.42 -0.29%
  • mWIG40 3734.27 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:56

Dostosuj

Masz Kartę Dużej Rodziny? Rząd chce byś miał dodatkowe przywileje

Masz Kartę Dużej Rodziny? Rząd chce byś miał dodatkowe przywileje

Organizacje pozarządowe będą mogły uczestniczyć w realizacji ustawy o darmowej pomocy prawnej, a krąg uprawnionych do jej otrzymania poszerza się o posiadaczy Karty Dużej Rodziny - poinformował w poniedziałek minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.

Jak mówił minister na konferencji prasowej inaugurującej Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, nieodpłatna pomoc prawna powinna stanowić część pomocy całorocznie świadczonej przez państwo obywatelom. Oznajmił, że resort zakończył prace nad projektem "Prawo dla każdego", który premier Ewa Kopacz zapowiadała w expose.

Nieodpłatna pomoc prawna

Dotyczy on ustawy, która ma uzyskać nazwę: o nieodpłatnej pomocy prawnej, informacji prawnej i edukacji prawnej społeczeństwa. Po konsultacjach i uzgodnieniach projekt trafił właśnie do kancelarii premiera, niebawem ma stanąć na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów i - jak dodał Grabarczyk - "wszystko wskazuje na to, że dotrzymamy założonego marcowego terminu, gdy projekt rozpatrzy rząd".

Grabarczyk poinformował, że w wyniku konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych do projektu wprowadzono trzeci filar - oprócz zapowiadanej od początku darmowej pomocy prawnej i informacji prawnej dołożono edukację prawną społeczeństwa, realizację której powierzy się organizacjom społecznym.

- Dzięki temu uzyskają one udział w świadczeniu poradnictwa prawnego - podkreślił i dodał, że jedna piąta z ponad 1500 punktów poradnictwa prawnego ma być realizowana przez organizacje pozarządowe, współpracujące z adwokatami lub radcami prawnymi. Minister oświadczył też, że analizowano, czy dokooptowanie do systemu posiadaczy Karty Dużej Rodziny nie przekroczy budżetu ustawy. - Nasze szacunki gwarantują, że system się nie zawali - powiedział.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane