• rozwiń

Maść wycofana ze sprzedaży

Marihuana medyczna trafiła do sprzedaży. "Trzy apteki, później będzie więcej" Odtwórz: Marihuana medyczna trafiła do sprzedaży. "Trzy apteki, później będzie więcej"
Marihuana medyczna trafiła do sprzedaży. "Trzy apteki, później będzie więcej" "Źródło: Fakty po południu"

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży jednej serii maści Flucinar. Lek jest stosowany do leczenia suchych stanów zapalnych skóry.

"Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego (...)" - czytamy w uzasadnieniu. Powodem wycofania produktu ze sprzedaży są wykryte w próbkach produktu zanieczyszczenia.

Chodzi o jedną serię maści Flucinar, w tubie 15 gram, numer serii: 711146, data ważności: 11.2020.

Producentem leku jest firma PharmaSwiss Ceska republika.

Flucinar jest stosowany do leczenia ostrych i ciężkich, nie zakażonych, suchych stanów zapalnych skóry.

ZOBACZ DECYZJĘ GIF

Leki wycofywane z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny informował wcześniej, że w sytuacji, gdy jakiś parametr odbiega od normy, producent zazwyczaj występuje z wnioskiem o wstrzymanie lub wycofanie leku z obrotu. Dzieje się tak, choć na takim etapie nie ma twardych dowodów na to, że lek faktycznie może szkodzić zdrowiu lub życiu ludzi czy zwierząt.

Serie leku wstrzymanego w obrocie w Polsce można, po przedstawieniu dowodów na bezpieczeństwo jego stosowania, ponownie wprowadzić na rynek. W razie wycofania leku nie ma takiej możliwości.

Każdego miesiąca GIF wydaje średnio kilka decyzji o wycofaniu poszczególnych serii leków z obrotu.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane